Godzina 6.30. Wolno chodzić po mieście do ósmej. Co robić? Klara chce stanowczo wracać do getta. Matka i Jerzyk za żadne skarby się na to nie zgadzają. Ja jestem niezdecydowany. Czas upływa. Wtem matka przypomina sobie, że wujek Szulik nieraz nocował u państwa R. na Długiej. Tam pójdziemy. Gdy pan R. nas zobaczył i dowiedział się, o co chodzi, kategorycznie odmówił. Żona jest chora, boi się, nie przenocuje nas za żadne skarby, mamy się wynosić – ale już!
Za dziesięć minut godzina policyjna.
Natan Gross (1919-2005), filmowiec, pisarz i tłumacz. Do wybuchu wojny mieszkał w Krakowie. W czasie okupacji, jako Franciszek Grymek, ukrywał się na aryjskich papierach w Warszawie. Po wojnie realizował w Polsce filmy w języku jidysz. W 1950 roku wyjechał do Izraela, gdzie został jednym z pionierów tamtejszej kinematografii. Był znaną postacią izraelskiej kultury, działaczem Związku Krakowian.
Kim pan jest panie Grymek? To świetnie napisane wspomnienia z czasów dzieciństwa i młodości. Natan Gross utrwalił w nich nostalgiczny obraz zaginionego żydowskiego Krakowa oraz przeżycia wojenne, które mogą służyć za materiał do scenariusza filmowego. Książka wydana została również po hebrajsku i angielsku.