Jest ponury dzień listopadowy w jednym z francuskich miast. Furgonetka księgarza Stefana Vollarda uderza w dziewczynkę, która niespodziewanie wybiega na jezdnię. Wypadek trwale naznaczy życie bohatera. Wcześniej introwertyczny i samotny, teraz zostaje rodzicem mimo woli i recytuje pogrążonej w śpiączce Ewie dzieła literatury europejskiej, które przechowuje w swojej nadzwyczajnej pamięci. Dzięki niemu dziewczynka budzi się, nie odzyskuje jednak mowy. Zapominając o bezsenności i dawnych lękach, księgarz zabiera Ewę na spacery w górzystym rejonie Wielkiej Chartreuse – miejscu dzikim i wspaniałym, gdzie mają swój klasztor kartuzi: mnisi związani ślubami milczenia.
Vollard – przygnieciony sobą olbrzym przypominający Jeana Valjeana z Nędzników Victora Hugo – o wiele za młoda matka Ewy i przedwcześnie poturbowana przez życie dziewczynka tworzą dziwne trio: trójkąt, w którym zbiegają się trzy samotności.
Narrator tej historii, świadek algierskiego dzieciństwa i osobnej młodości Vollarda, jest wyraźnie zafascynowany osobą księgarza z powołania. Lecz ta baśniowa, inicjacyjna powieść, całkowicie wolna od taniego sentymentalizmu i pozbawiona happy endu, jest także wielkim hymnem na cześć literatury, medytacją nad jej wielką kruchością i równie wielką siłą.
Siostrzyczka Ewa od kartuzów zdobyła w 2003 nagrodę Livre Inter i doczekała się przekładów na czternaście języków. W 2005 na ekrany francuskich kin wszedł oparty na powieści Péju film Jean-Pierre’a Denisa; prasa nazwała go „najpiękniejszym filmem sezonu”. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Sic! 3 października.
Pierre Peju (ur. 1946) – francuski powieściopisarz i eseista zainteresowany filozofią dzieciństwa i dzieciństwem filozofii, dyrektor programowy paryskiego College International de Philosophie. Opublikował dwanaście książek, wśród nich m.in. francuski bestseller kilku pokoleń La petite fille dans la foret des contes.
Patroni medialni: Onet.pl, Cogito, Świat Konsumenta, Independent.pl, Matras
Pierre Péju, Siostrzyczka Ewa od kartuzów (