Kameleony straszą konkurentów kolorami

Zmienianie ubarwienia nie wygląda może tak przerażająco jak np. obnażanie zębów, jednak samce kameleonów uciekają się do tego sposobu, aby odstraszyć rywali - wynika z nowego badania opisanego w magazynie "Biology Letters".

Popularny pogląd na temat kameleonów głosi, że ich umiejętność zmieniania koloru służy maskowaniu się. Jednak w ostatnich latach badacze orzekli, że ta zmiana ubarwienia może odgrywać większą rolę w interakcjach społecznych niż w kamuflowaniu się.

Naukowcy zaobserwowali, że wiele samców kameleonów widocznie wyróżnia się wśród innych, zmieniając kolor swoich boków i czubków głów przed i w trakcie rywalizowania o terytorium. Badacze uznali, że te zmiany coś komunikują, ale do tej pory nie wiedziano, jak tempo lub zakres zmian może wpływać na wynik rywalizacji.

Teraz naukowcy z Arizona State University wykazali, że im szybsze i wyraźniejsze zmiany koloru, tym większe prawdopodobieństwo, że samiec wygra terytorialną batalię.

Analizowano pojedynki "jeden na jednego" wśród 10 samców kameleona jemeńskiego - gatunku występującego na górzystych terenach Bliskiego Wschodu. Zwierzętom robiono zdjęcia co kilka sekund, aby przestudiować później zmiany ubarwienia każdego z nich.

W przypadku, kiedy nie dochodziło do bójek, osobniki z mniej kolorowymi bokami wycofywały się przed tymi o jaskrawych barwach, co sugeruje, że powiązane są one z postawą dominacji. Natomiast w sytuacji, kiedy bójki się wywiązywały, osobniki zmieniające kolor szybciej i z żywszymi kolorami na czubkach głów częściej wygrywały starcie.

Badacze twierdzą, że ubarwienie odzwierciedla zdrowie i siłę osobnika, informując o tym potencjalnych konkurentów. Niejasne pozostaje jednak, jak poszczególne osobniki potrafią określić swoją pozycję wśród rywali.

"Możliwe, że istnieje jakaś znana kameleonom skala, w której potrafią umieścić inne osobniki, prawdopodobnie po to, aby ocenić, czy warto kontynuować rywalizację lub się wycofać" - powiedział portalowi LiveScience współautor badania Russell Ligon.

Badacze zamierzają teraz sprawdzić, czy zmiany ubarwienia mają podobne znaczenie u innych gatunków w tej grupie zwierząt.

data ostatniej modyfikacji: 2013-12-13 10:49:11
Komentarze
 
Polityka Prywatności