logo_ActiveJet_200.pngPatronat nad działem objęła marka Activejet - tusze i tonery dla każdego
Zadzwoń i zapytaj o zamiennik, Infolinia: 801 08 1111


Przegląd kierunków studiów
wyszukiwarki kierunków:
licencjackie I stopnia »
inżynierskie I stopnia »
magisterskie jednolite »
magisterskie II stopnia »
doktoranckie III stopnia » podyplomowe »

Ciekawostki naukowe

Najsilniejszy uścisk szczęk ma ... pirania

Pirania czerwonooka ma w stosunku do swoich rozmiarów najsilniejszy uścisk szczęk wśród wszystkich ryb drapieżnych i współczesnych. Jest to możliwe, m.in. dzięki mechanizmowi przenoszenia siły skurczu mięśni na uścisk szczęk.

Wyniki badań, dotyczących wyspecjalizowanej morfologii szczęki piranii, opublikowano w "Scientific Reports". Guillermo Orti, biolog z George Washington University i jego współpracownicy opisali tam cechy budowy, dzięki którym pirania jest w stanie skutecznie atakować i podgryzać zwierzęta o wiele od siebie większe.

W 2010 r. wraz Orti i jego współpracownicy uczestniczyli w ekspedycji do amazońskich rzek Xingu i Iriri, gdzie zbierali dane nt. różnych ryb. Szczególnie interesowały ich piranie. Ich agresywna natura, stosunkowo niewielkie rozmiary i dużą liczebność czynią z nich wygodny obiekt badań. Orti zaznacza jednak, że mimo opinii niezwykle krwiożerczych, piranie nie doczekały się dotychczas badania poświęconego ich szczękom - części ciała, której tę opinię zawdzięczają. Zwłaszcza, że mimo swojej wielkości piranie skutecznie atakują zwierzęta wiele od nich większe, albo bez problemu ogryzają twarde płetwy innych ryb.

Autorzy nowej publikacji zmierzyli siłę uścisku szczęk schwytanych na wolności osobników największego gatunku piranii, żyjącego w Amazonii - piranii czerwonookiej. Opisali też budowę szczęk, generujących ten uścisk. Twierdzą, że szczęki badanej piranii mogą wywierać nacisk aż 30 razy przekraczający ich własną masę ciała. Taki uścisk jest możliwy przede wszystkim dzięki bardzo silnym mięśniom, zwierającym szczęki, jak i wydajnemu mechanizmowi przenoszenia siły skurczu mięśni na uścisk szczęk.

Piranie zamieszkują wody Ameryki Południowej, głównie dorzecza Amazonki. Piranie zajmują różnorodne siedliska. Z powodu bardzo ostrych zębów, grupowego atakowania ofiary i dużej żarłoczności, w powszechnej opinii piranie uważane są za najgroźniejsze drapieżniki wód słodkich Ameryki Południowej.

Ciekawostka jest to, że są poławiane jako ryby jadalne, a ich mięso jest dostępne w sprzedaży w lokalnych marketach.


data ostatniej modyfikacji: 2012-12-24 13:44:33
Komentarze
Ostatnie:
10.02.2014 0:38
Dodał(a): ~antar
Jak przystało na witrynę o charakterze naukowym należy precyzyjnie podawać wszelkie informacje dotyczące za gadnienia. W tym przypadku podano jedynie sensacyjnie brzmiące a niewiele mówiące informacje dotyczące siły nacisku szczęk piranii. Zapomniano za to o fakcie tak oczywistym, że aż trudno mi w to uwierzyć. Chodzi mi o trójkątny kształt ostrych zębów tej małej ryby. Kształt ten umożliwia jej bardzo skuteczne rozszarpywanie i "objadanie" kości z ciała ich ofiar. Zęby te niczym małe gilotynki zdolne są do cięcia i odrywania pokarmu w bardzo imponującym tępie. N.p. sporego suma potrafią zjeść w 3-5 minut zostawiając jedynie sam szkielet.

Przegląd uczelni w Polsce
boks_220.gif

Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura
miniatura Szpital Kliniczny im. Księżnej Anny Mazowiecekiej
 
Polityka Prywatności