Gończy polski uznany za nową rasę

Gończy polski, rasa psów hodowanych w Polsce została wpisana do Polskiej Księgi Rodowodowej. Tym samym gończy stał się piątą polską rasą uznaną przez FCI, Międzynarodową Federację Kynologiczną - poinformował PAP rzecznik Międzynarodowych Targów Poznańskich Sławomir Erkiert.

Uroczyste ogłoszenie nowej rasy towarzyszyło trwającej w Poznaniu Światowej Wystawie Psów Rasowych.

Przez 10 lat specjaliści FCI przyglądali się gończym, sprawdzając, czy rasa się rozwija i czy nie zanika. Psy muszą być również zdrowe genetycznie i pasować do wzorca rasy. Gończe polskie występują w trzech kolorach: czarnym podpalanym, czekoladowym i najrzadszym - rudym.

Gończy polski jest psem średniej wielkości, o lekkiej, zwartej, ale i jednocześnie sprężystej budowie ciała, świadczącej o jego dużej ruchliwości, zwinności i odporności na trudy wielogodzinnych polowań w różnych warunkach terenowych i pogodowych.

Na poznańskiej wystawie zaprezentowano 68 psów tej rasy. W Polskim Związku Kynologicznym zarejestrowanych jest ok. tysiąca.

Gończy polski jest psem myśliwskim. Można z nim polować na dziki i lisy na terenie całego kraju. Jest bardzo wytrzymały w łowieniu i tropieniu w każdych warunkach. Jak informują organizatorzy Wystawy, pies ma "zrównoważony temperament a jednocześnie ciętość i ostrość najlepszego dzikarza". Rasa występuje na terenach południowej Polski i Mazowsza.

Gończy polski znany był już w XVIII w., ale funkcjonował jako ogar, z racji podobieństwa. Pozostałe polskie rasy to: owczarek nizinny, owczarek podhalański, hart polski i ogar polski.(PAP)


Komentarze
 
Polityka Prywatności