Artykuły o zdrowiu

Jesienna chandra to nic innego jak sezonowy spadek nastroju i aktywności, spowodowany brakiem światła. Kiedy za oknem szybciej robi się ciemno, temperatura spada do kilku stopni powyżej zera, a krótkie dni stają się deszczowe i pochmurne, wiele osób zmaga się z obniżeniem nastroju. Czym jest jesienna chandra i jak możemy sobie z nią radzić?
Rak szyjki macicy jest szóstym najczęstszym nowotworem wśród kobiet. Nowotwory złośliwe szyjki macicy stanowią siódmą najczęstszą przyczynę zgonów nowotworowych Polek (3,8 proc). Polska to również kraj Europie posiadający najniższy odsetek przeżyć 5-letnich, co stanowi miarę wyleczalności raka.
Terapie genowe i komórkowe (CAR-T) to przełom w leczeniu niektórych chorób hematologicznych (chłoniak, białaczka) i neurologicznych (SMA), a w przyszłości mają szansę być wykorzystywane także w szeregu innych schorzeń. Konieczna jest jednak wyrafinowana diagnostyka, która zaczyna się od prostego badania krwi – podkreślali eksperci podczas debaty „Czy nadal wszystko zaczyna się od badania kropli krwi? Od morfologii do terapii genowych i komórkowych”.
Lato. Wraz z nim rozpoczynamy urlopy, wyjazdy i zdecydowanie więcej czasu spędzamy na powietrzu. Są wśród nas osoby, które słysząc „lato” mają w głowie jedyną słuszną dla nich wizję – „ja + plaża + słońce”. Pamiętajmy jednak, że nawet po wyeliminowaniu z tej wizji „plaży”, zostaje „ja + słońce”. Latem słońce towarzyszy nam i działa na skórę, nawet wtedy, gdy nasza aktywność daleka jest od leżenia plackiem na plaży. Oczywiście uwielbiamy je. Pozytywny wpływ słońca na nasze samopoczucie i organizm jest nieoceniony. Niestety nieodpowiednia ekspozycja skóry na działanie promieni słonecznych może przynieść zdecydowanie więcej szkód niż korzyści. W najlepszym wypadku możemy doprowadzić „jedynie” do poparzeń skóry, w najgorszym nawet do czerniaka – złośliwego nowotworu skóry, wywoływanego przez jej kontakt z promieniowaniem UV.
Jak zatem bezpiecznie cieszyć się słońcem? O to kilka zasad, których stosowanie zapewni skórze bezpieczeństwo i piękną, zdrową opaleniznę.
Nie jest tajemnicą, że dobrze zbilansowane menu, bogate w odpowiednie produkty może przynieść mnóstwo korzyści dla zdrowia i dobrej kondycji naszego organizmu. Wiadomo też, że właściwie skomponowany jadłospis może mieć wpływ nie tylko na ładne ciało i smukłą sylwetkę, ale także na witalność, gładką skórę, gęste włosy czy… mocne zęby! Bogactwo cennych składników dostarczanych z pożywieniem ma ogromny wpływ na ich zdrowie, dlatego warto zapoznać się i zaprzyjaźnić z produktami, które przyczynia się do świetnej kondycji, zdrowia i urody naszych zębów.
Problem zbyt wolnego porostu to jeden z powodów, który skłania kobiety marzące o długich włosach do wizyty u trychologa. Czasami wynika to z faktu, że nie wiemy w jakim tempie rosną włosy u zdrowej, dorosłej osoby i mamy mylne przeświadczenie oczekując w zbyt krótkim czasie osiągnięcia pożądanej długości włosów. Czasami jednak przyczyny zahamowania czy spowolnienie wzrostu naszych kosmyków mogą wynikać na przykład ze stanu naszego organizmu. Na jakie sygnały należy zwrócić uwagę, jeśli mamy problem z porostem włosów, zapytaliśmy specjalistę.
Analizator składu ciała to istotne narzędzie diagnozy i monitorowania postępów w walce o prawidłową masę ciała. To także jeden z ulubionych atrybutów dietetyka służący do precyzyjnego określenia wielu użytecznych parametrów w procesie terapeutycznym oraz do doraźnej oceny komponentów ludzkiego ciała. Na czym polega pomiar składu ciała z użyciem analizatora i co może nam podpowiedzieć?
Bez dobrej kondycji skóry głowy nie ma szans na piękne, zdrowe włosy. Stan skóry głowy jest bardzo istotny, ponieważ wpływa bezpośrednio na kondycję włosów. Niestety zdarza się, że borykamy się z różnymi dolegliwościami skalpu odbijającymi się na zdrowiu i wyglądzie naszych kosmyków. Jedną z nich może być także sucha skóra głowy, powiązana z nieprzyjemnymi objawami w postaci swędzenia czy podrażnienia. Jak rozwiązać ten problem i nawilżyć skórę głowy podpowiada trycholog.
Już od tysięcy lat zioła i przyprawy wzbogacają smak żywności i przedłużają trwałość produktów. Dzięki nim można zmniejszyć dodawanie sztucznych konserwantów. Na wiosnę warto wprowadzić na talerz świeżość dodając nowe dodatki lub zamieniając używane na inne. Szczególnie te, które mają zbawienny wpływ na zdrowie.
Wypadanie pochwy, obniżenie macicy czy nietrzymanie moczu to nadal tematy tabu. Kobiety obserwujące u siebie niepokojące objawy tych dolegliwości wstydzą się i rzadko mówią o tym nawet w gabinecie lekarskim. Tymczasem zaburzenia statyki kobiecych narządów można skutecznie leczyć. Ważne jednak, aby je dokładnie diagnozować i wiedzieć, której dokładnie części układu dotyczą. Jak wygląda właściwe postępowanie terapeutyczne tłumaczy lek. med. Dorota Niewęgłowska, specjalista ginekologii i położnictwa z krakowskiej SCM clinic.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


 
Polityka Prywatności