Świat nauki (archiwalne artykuły)

Niektóre gatunki naczelnych są w stanie poczekać dłużej na większą nagrodę, natomiast inne nie wytrzymują nawet kilku sekund. Badanie nad ewolucyjnymi przyczynami tych różnic wykazało m.in., że większą cierpliwość mają naczelne o potężniejszej masie ciała i większym mózgu. Szympans wytrzyma ponad dwie minuty, żeby zjeść sześć winogron, z kolei lemur mokok woli zjeść dwa winogrona niż czekać dłużej niż 15 sekund na większą porcję.
Z badań wynika, że rośliny, aby bronić się przed organizmami chorobotwórczymi, wytwarzają w swoich komórkach wolne rodniki, czyli reaktywne formy tlenu. Niektóre pasożyty roślin potrafią jednak wykorzystać ten mechanizm dla swoich celów. Modyfikacja pojedynczych genów pozwoliłaby roślinom skuteczniej się bronić.
Przywra to wyjątkowo podstępny pasożyt. Sprawia, że czułki ślimaka pulsują i wyglądają jak gąsienice oraz zmienia zachowanie swojego żywiciela i naraża go na atak owadożernych ptaków, które są celem.
Agatisy - drzewa charakterystyczne dziś dla Australii i Azji południowo wschodniej - przed milionami lat rosły również na terenie Ameryki Południowej. Tropienie śladów ich obecności opisano w "American Journal of Botany".
Ślimakom muszlowym coraz trudniej uciec przed drapieżnikami. Powodem są nadmierne emisje dwutlenku węgla, które upośledzają umiejętność skakania mięczaków – informuje magazyn „Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences”.
Naukowcy z Uniwersytetu Helsińskiego (Finlandia) przekonują, że psy, podobnie jak ludzie, posiadają zdolności do rozpoznawania twarzy. Badacze zastosowali metodę okularografii (eye tracking), aby śledzić ruchy gałek ocznych u badanych zwierząt podczas oglądania wizerunków ludzi i psów wyświetlanych na ekranie.
Dla samic nicieni Caenorhabditis elegans pierwsza kopulacja jest zarazem ostatnią. Nasienie partnera sprawia, że samica w ciągu siedmiu dni po złożeniu jaj "usycha" i kona.
Badacze z Oregon Health & Science University (USA) zaobserwowali, że organizmy badanych przez nich rezusów lepiej reagowały na szczepionkę przeciwko ospie, jeśli małpki w umiarkowanych ilościach konsumowały alkohol.
Szympanse i bonobo różnią się od siebie specyfiką zachowań społecznych. Te różnice mogą być spowodowane odmiennym poziomem hormonów – dowodzą naukowcy z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka w Lipsku (Niemcy) oraz Królewskiego Towarzystwa Zoologicznego w Antwerpii (Belgia).
Pszczoły potrafią wykryć nawet śladowe ilości narkotyków czy materiałów wybuchowych. Pracująca w Wielkiej Brytanii polska uczona potrafi wytrenować je tak, aby czując w próbce powietrza zapach heroiny czy kokainy, wysuwały zwinięty w rurkę języczek.
Największymi wytwórcami metanu, gazu przyczyniającego się do globalnego ocieplenia mogą być bakterie współpracujące z innym gatunkiem, który dostarcza im elektronów – informuje pismo „Energy and Environmental Science”.
Inwazyjne azjatyckie biedronki nie są tak podatne na ataki europejskich pasożytów, jak rodzime gatunki biedronek - zaobserwowali brytyjscy naukowcy.
Dwa epizody ocieplenia się klimatu Ziemi miliony lat temu doprowadziły do zmniejszenia się rozmiaru ciał ssaków – donoszą naukowcy amerykańscy.
W Krakowie zamontowano drapieżne ptaki do odstraszania gołębi.
Osobom jadającym ostre chińskie potrawy znane jest charakterystyczne uczucie odrętwienia i mrowienia ust wywoływane przez pieprz syczuański. Badacze już wiedzą, że dzieje się tak, bo pobudza on receptory reagujące na lekki dotyk.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
 
Polityka Prywatności