Odkryto geny niezbędne dla powielania wirusa zapalenia wątroby typu C

Dział: Genetyka

Opracowano nową metodę blokowania namnażania wirusa zapalenia wątroby typu C (HCV) poprzez hamowanie aktywności ludzkich, a nie wirusowych, genów zaangażowanych w cykl życiowy HCV.

Raymond Chung wraz z zespołem z Massachusetts General Hospital odkryli blisko 100 ludzkich genów biorących udział w replikacji wirusa HCV i wykazali, że zablokowanie aktywności kilku z nich hamuje powielanie wirusa w komórkach hodowanych w laboratorium. Pracę opublikowano na łamach czasopisma "Cell Host & Microbe".

"Być może za parę lat uda się opracować terapie bazujące na naszym najnowszym odkryciu, na dzień dzisiejszy nasze wyniki dowodzą, że hamowanie genów gospodarza jest skuteczną strategią walki z HCV" - mówi Andrew Tai, pierwszy autor pracy.

Do zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C dochodzi najczęściej przez kontakt z zakażoną krwią, u 70 do 80 procent pacjentów infekcja ma charakter przewlekły, co może prowadzić do poważnego uszkodzenia wątroby i raka.

Uszkodzenie wątroby spowodowane zakażeniem HCV jest bardzo częstą przyczyną przeszczepów wątroby. Pacjentów zakażonych HCV najczęściej leczy się przez 6 do 11 miesięcy kombinacją dwóch leków antywirusowych (peginterferonu i ribavirinu), chociaż u wielu osób terapia nie kończy się powodzeniem, a wielu innych ma wykluczające możliwość jej stosowania efekty uboczne.

Obecnie lekarze i naukowcy pracują nad nowymi sposobami leczenia infekcji HCV, celem tych terapii są enzymy wirusa. Niestety jak większość wirusów HCV szybko mutuje i prawdopodobieństwo powstania szczepów odpornych na działanie takich leków jest wysokie.

Zdaniem autorów pracy najlepszym sposobem walki z HCV byłaby terapia mająca na celu zablokowanie dostępności białek gospodarza potrzebnych wirusowi.

W ramach swoich najnowszych badań naukowcy analizowali wpływ zablokowania każdego z blisko 21á000 "podejrzanych o współpracę z wirusem" produktów genów na replikację wirusa HCV. W efekcie odkryli, że 96 genów odgrywa rolę w replikacji wirusa i te właśnie zbadali bardziej szczegółowo.

Jeden z analizowanych genów koduje enzym o nazwie PI4KA, który bierze udział w powstawaniu struktur błonowych będących miejscem powielania wirusa wewnątrz komórki. Inne badane geny to tzw. COPI i hepcydyna kodująca białko odpowiedzialne w wątrobie za wchłanianie jonów żelaza. Naukowcy odkryli, że zablokowanie aktywności każdego z tych genów blokuje powielanie wirusa HCV.

"Teraz musimy zbadać mechanizmy, dzięki którym opisane przez nas geny wspomagają replikację wirusa HCV, dzięki temu dowiemy się który z nich byłby najlepszym celem terapii" - podsumowuje profesor Chung. (PAP)


data ostatniej modyfikacji: 2009-03-18 20:49:31
Komentarze
 
Polityka Prywatności