Operacja zaćmy - odzyskaj komfort widzenia!

Dział: zdrowie (studentnews)

Zaćma to popularne schorzenie wzroku, które znacząco zaburza widzenie, a nieleczone w dłuższej perspektywie może prowadzić do całkowitej utraty wzroku. Wielu pacjentów, którzy zmagają się z zaćmą, obrazuje swój problem, mówiąc, że widzą świat jak gdyby za mgłą. Skutecznym i efektywnym rozwiązaniem schorzenia jest operacja zaćmy. Z dalszej części tekstu dowiesz się (prawie) wszystkiego o zabiegu, który pozwoli przywrócić dawny komfort widzenia.

Na czym polega operacja zaćmy?

Operacja zaćmy to jeden z częściej wykonywanych zabiegów, który uznawany jest za stosunkowo nieskomplikowany, a zarazem szybki w realizacji. O możliwości przeprowadzenia zabiegu decyduje lekarz podczas wizyty kontrolnej. Samą operację wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, podając pacjentowi krople znieczulające, które dodatkowo zawierają w sobie substancje przeciwzapalne. Podczas zabiegu operacji zaćmy, lekarz dokonuje niewielkiego nacięcia oka, przez które wprowadza odpowiednie narzędzia, mające na celu usunięcie zużytej, zmętniałej soczewki poprzez wykorzystanie fal ultradźwiękowych. Następnie, po oczyszczeniu dna torebki oka, chirurg umieszcza w oku nową, sztuczną soczewkę. Ostatnim krokiem jest odpowiednie zabezpieczenie narządu wzroku i założenie opatrunku. Operacja zaćmy trwa zwykle około 30 minut i może być refundowany przez NFZ.

Jakie są wskazania do zabiegu?

Pacjenci, u których występuje zaćma, powinni zgłosić się do lekarza w celu konsultacji swojego problemu i ewentualnej możliwości przeprowadzenia zabiegu. Podstawowym kryterium, które wskazuje na to, że operacja zaćmy jest konieczna, zaliczamy znaczące pogorszenie widzenia. Z reguły zabieg przeprowadza się w momencie, gdy zaćma utrudnia codzienne funkcjonowanie, jednak ostateczna decyzja jest uzależniona od wyników badania i decyzji lekarza. W tej kwestii duże znaczenie mają także inne czynniki jak chociażby wiek pacjenta, występowanie chorób przewlekłych, czy stopień zaawansowania zaćmy. Zabieg, jakim jest operacja zaćmy, przeprowadzany jest przez wiele placówek medycznych w dużych miastach takich, jak chociażby Warszawa.

Podstawowe zalecenia po zabiegu, czyli jak dbać o wzrok?

Podstawowym zaleceniem po operacji usunięcia zaćmy są regularne wizyty kontrolne u lekarza. Zazwyczaj pierwsza wizyta umawiana jest w terminie około 2-3 tygodni od zabiegu. Podczas badania lekarz sprawdzi stan narządu wzroku i wykluczy ryzyko wystąpienia powikłań, takich jak stan zapalny, czy podrażnienia oka. W przypadku, gdy pacjent zauważy u siebie niepokojące objawy, należy udać się na wizytę kontrolną znacznie wcześniej, najszybciej jak będzie to możliwe. W dalszej perspektywie czasu zaleca się kontrole oczu nie rzadziej niż raz na rok. Co do zasady, operacja zaćmy jest stosunkowo nieskomplikowanym zabiegiem, jednak ryzyko wystąpienia powikłań jest ściśle uzależnione od indywidualnej sytuacji pacjenta.

Komfort życia po operacji zaćmy, dlaczego warto zdecydować się na zabieg?

Zaćma to popularne schorzenie, które dotyka wiele osób, szczególnie w starszym wieku. Z tego względu operacja zaćmy jest tak popularnym zabiegiem realizowanym w wielu klinikach w całej Polsce, na przykład w Warszawie. Poprawnie przeprowadzony zabieg pozwala odzyskać dawną jakość widzenia, a co za tym idzie znacznie wyższy komfort życia. Obecnie operacja zaćmy przeprowadzana jest z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi i metod, które zapewniają bezpieczeństwo i znacznie szybszy proces gojenia, a co za tym idzie, pacjenci mogą cieszyć się lepszym widzeniem w bardzo krótkim czasie od zabiegu!


data ostatniej modyfikacji: 2024-02-12 15:09:36


 
Polityka Prywatności