Mikroprocesory coraz bardziej wydajne

power6_140.jpgNajbliższa przyszłość rynku procesorów to procesor Power6 taktowany zegarem szybszym niż 5 GHz, procesor Cell z zegarem ponad 6 GHz i 80-rdzeniowy procesor Intela - uważają specjaliści.Najnowsze koncepcje przedstawiono w materiałach przygotowywanych na technologiczną konferencję -International Solid State Circuits Conference - która odbędzie się w lutym w San Francisco w USA.

Jak poinformował  portal DailyTech, podczas tej konferencji, organizowanej przez amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Elektryków i Elektroników, zostanie przedstawiony kilkuletni plan rozwoju najważniejszych konstrukcji mikroprocesorowych na świecie.

Tworzony przez IBM nowy procesor Power6 będzie pracował z zegarem "powyżej 5 GHz". Pierwsze procesory tego typu mają się pojawić na rynku jeszcze w 2007 roku. Nowy procesor IBM ma działać w systemach informatycznych "wymagających wysokiej wydajności". Będzie on jednostką dwurdzeniową, wyprodukowaną w technologii 65- nanometrowej, zawierającą 700 mln tranzystorów.

Nowy procesor Cell, tworzony przez Toshibę, IBM i Sony, występuje pod nazwą Cell Broadband Engine. Druga generacja tych procesorów, pracujących z zegarami od 3 do 6 GHz, ma być wykonana w technologii 65 nanometrów. Cell będzie stosowany w pracach związanych grafiką i multimediami.

Intel będzie nadal rozwijał linię procesorów wielordzeniowych. Szczytowy punkt rozwoju tej technologii ma stanowić 80-rdzeniowy procesor, wykonany w technologii 65-nanometrów, pracujący z zegarem nieco powyżej 4 GHz. Także dwie inne firmy przedstawiły na International Solid State Circuits Conference swoje nowe procesory.

Niagara2 koncernu Sun Microsystems ma być procesorem dla systemów wymagających bardzo dużej wydajności, zaś Barcelona firmy AMD to procesor czterordzeniowy, zarówno dla małych serwerów, jak i wydajnych stacji roboczych oraz komputerów typu desktop. Barcelona znajdzie się na rynku w połowie 2007 roku. (PAP)

 
Polityka Prywatności