Genetyka - różne informacje

Długotrwała płodność dzięki genom
Specyficzny wzór aktywności genów pomaga niektórym kobietom zajść naturalnie w ciążę jeszcze po 45. roku życia - zaobserwowali badacze z Izraela.
Dziedziczność kobiecego orgazmu
Zdolność do osiągania orgazmu jest u kobiet w dużym stopniu dziedziczna, zależy bowiem silnie od genów, a nie tylko od wpływów kulturowych czy innych czynników środowiska - zaobserwowali naukowcy brytyjscy.
Gen decyduje o długości snu
Większość ludzi musi spać po 7-8 godzin, by w ciągu dnia zachować sprawność umysłową i fizyczną.
Dowód na selekcję naturalną u ludzi
Naukowcy odkryli mutację w chromosomie 17, która ulega pozytywnej selekcji w populacji Europejczyków - donosi "Nature genetics".
Geny dotyczące męskiej sylwetki
Osiem nowych genów, które mogą wpływać na rozwój męskiej sylwetki i na męskie zdrowie reprodukcyjne, znaleziono w niezbadanym do tej pory fragmencie męskiego chromosomu Y. O wynikach pracy niemieckiego zespołu informuje pismo "Genome Research".
Polscy genetycy odkryli nowy sposób niszczenia komórek rakowych
Polscy genetycy odkryli białko, którego kontrola mogłaby umożliwić niszczenie komórek nowotworowych. Zainteresowanie kupnem patentu na to odkrycie zgłosiły już krajowe i zagraniczne firmy farmaceutyczne. Jeśli "polskie" białko okaże się skuteczne, lek na raka otrzymamy jednak dopiero za kilka lat - powiedział PAP nadzorujący badania prof. Piotr Stępień.

 
Polityka Prywatności