Paleobiologia - różne informacje

Życie po kryzysie
Wczesnopaleozoicznymi akritarchami na całym świecie zajmuje się naukowo ok. 20 osób. Choć trendy badawcze w tej grupie wyznaczają też i Polki - dr Monika Masiak oraz dr Marzena Stempień-Sałek z Instytutu Nauk Geologicznych PAN - one same nie do końca wiedzą, co to akritarchy.
Najstarszy człowiekowaty pochodzi sprzed 7 mln lat
Sahelanthropus tchadensis to odrębny gatunek hominidów, najwcześniejszy z naszych dotychczas poznanych przodków z rodziny człowiekowatych. Wykazały to badania materiału kostnego sprzed ok. 7 mln lat, których wyniki opublikowano w "Nature".
Najstarsze porosty sprzed
600 mln lat
Znaleziona w południowych Chinach skamieniałość jest dowodem na to, że symbioza między grzybami i glonami, taka jak u porostów, istniała już 600 mln lat temu - twierdzą chińscy i amerykańscy naukowcy.
Nowy gatunek dinozaura
Szkielet dinozaura z wcześniej nieznanego gatunku odkryli paleontolodzy w amerykańskim stanie Utah. Jak twierdzą, nowy gatunek może stanowić brakujące ogniwo w ewolucji dinozaurów z mięsożernych drapieżników do roślinożerców.
Ssak sprzed 150 mln lat
Skamieniałość małego ssaka z okresu jurajskiego, który prawdopodobnie żywił się termitami, odnaleźli w Kolorado amerykańscy naukowcy.
Mózg hobbita z Flores oddala go od ludzi współczesnych
Mózg Homo floresiensis, rewelacji niedawnych badań na indonezyjskiej wyspie Flores, nosi wszelkie cechy mózgu Homo erectusa, a nawet wcześniejszego australopiteka. Wyniki badań, opublikowanych w ostatnim numerze "Science", stanowczo wykluczają jego podobieństwo do mózgu człowieka współczesnego.

 
Polityka Prywatności