Archeologia - różne informacje

Pierwowzór Nautiliusa odnaleziony w Panamie
Łódź podwodną z czasów amerykańskiej wojny secesyjnej odnaleziono na wybrzeżu Panamy. Zdaniem odkrywcy, jednostka o nietypowej budowie prawdopodobnie była pierwowzorem słynnego "Nautilusa" - podwodnej jednostki z kart "20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi" Juliusza Verne - informuje serwis "The Guardian".
14 tys. lat temu Amerykę zasiedliło 200 osób
Grupa koczowniczych myśliwych, którzy pomiędzy 12 a 14 tys. lat temu przekroczyli most lądowy łączący Azję z kontynentem amerykańskim, liczyła ok. 200 osób. Wykazały to ostatnie badania genetyczne przeprowadzone przez amerykańską badaczkę - informuje serwis internetowy "EurekAlert".
Najstarszy brytyjski but
Skórzany but z drewnianą podeszwą, pochodzący sprzed ok. 2 tys. lat, odkryli angielscy archeolodzy w kamieniołomie Whitehall - informuje serwis internetowy "Guardian Unlimited". Jest to najstarszy zabytek sztuki szewskiej na Wyspach Brytyjskich.
W Egipcie odnaleziono najpiękniejszą mumię
Mumię z okresu panowania XXX dynastii egipskiej odnaleziono na terenie słynnego kompleksu piramid w Sakkarze. Drewniany sarkofag zawierający mumię przetrwał 2300 lat w doskonałym stanie.
Ludzie neandertalscy musieli
konkurować z hienami
W środkowym paleolicie na terenie Europy neandertalczycy musieli konkurować z hienami o źródła pożywienia. Wskazują na to wyniki analiz międzynarodowej grupy antropologów, które zostały opublikowane w ostatnim numerze tygodnika "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Badania antycznej akademii w Aleksandrii
Jak wynika z inskrypcji ściennych, nie tylko nauką zajmowali się podczas zajęć studenci aleksandryjskiej akademii. Odkrycie i badania przez Polaków pozostałości antycznej uczelni w Aleksandrii były tematem międzynarodowej konferencji naukowej.

 
Polityka Prywatności