Internet, komputery

Kopanie kryptowaluty, szpiegowanie, samodzielnie rozprzestrzeniające się zagrożenia – sektor energetyczny na celowniku cyberprzestępców

W pierwszym półroczu 2019 r. rozwiązania firmy Kaspersky wykrywały zagrożenia na niemal połowie komputerów działających w ramach przemysłowych systemów sterowania (ICS) w sektorze energetycznym na całym świecie. W pierwszej trójce cyberzagrożeń znalazły się robaki, oprogramowanie szpiegujące oraz koparki kryptowaluty – wspólnie stanowiły zagrożenia wykryte na niemal 14% atakowanych komputerów. Te i inne dane przedstawiono w raporcie Kaspersky ICS CERT dotyczącym krajobrazu zagrożeń przemysłowych w pierwszej połowie 2019 r.

Cyberincydenty przemysłowe należą do najgroźniejszych, ponieważ mogą skutkować przestojem w produkcji oraz dotkliwymi stratami finansowymi, a przy tym dość trudno je zwalczać. Dotyczy to szczególnie przypadku, gdy incydent występuje w sektorach o znaczeniu krytycznym, takich jak energetyczny. Statystyki dotyczące pierwszej połowy 2019 r., automatycznie przetwarzane przez technologie bezpieczeństwa firmy Kaspersky, pokazują, że osoby odpowiedzialne za zarządzanie rozwiązaniami w sektorze energetycznym nie powinny tracić czujności. W badanym okresie produkty firmy Kaspersky wykryły zagrożenia łącznie na 41,6% komputerów ICS w sektorze energetycznym. Zablokowano również znaczną liczbę próbek konwencjonalnego szkodliwego oprogramowania – nieprzeznaczonego dla systemów przemysłowych.

Spośród zablokowanych szkodliwych programów największe zagrożenie stanowiły koparki kryptowaluty (2,9%), robaki (7,1%) oraz cały wachlarz wszechstronnego oprogramowania szpiegowskiego (3,7%). Infekcja takim szkodliwym oprogramowaniem może mieć negatywny wpływ na dostępność oraz integralność przemysłowych systemów sterowania oraz innych zasobów tworzących sieć przemysłową. Spośród wykrytych zagrożeń tego typu niektóre są szczególnie interesujące.

Jednym z nich jest AgentTesla, wyspecjalizowany trojan szpiegujący, stworzony w celu kradzieży danych uwierzytelniających, zrzutów ekranu oraz informacji przechwyconych z kamer internetowych oraz klawiatury. We wszystkich analizowanych przypadkach atakujący wysyłali dane za pośrednictwem zhakowanych skrzynek pocztowych w różnych firmach.

Oprócz szkodliwego oprogramowania produkty firmy Kaspersky zidentyfikowały i zablokowały ataki z udziałem backdoora Meterpreter wykorzystywanego w celu zdalnego kontrolowania komputerów w sieciach przemysłowych systemów energetycznych. Ta „tylna furtka” jest wykorzystywana do przeprowadzania zamaskowanych ataków na konkretne cele, nierzadko przy ręcznym nadzorze cyberprzestępców. Możliwość zdalnego i potajemnego kontrolowania zainfekowanych komputerów przemysłowych stanowi ogromne zagrożenie dla systemów tego rodzaju.

Na koniec warto wspomnieć, że rozwiązania firmy Kaspersky wykryły i zablokowały nowego robaka niszczącego dane (tzw. wiper) o nazwie Syswin, który został napisany w języku Python i spakowany do formatu wykonywalnego systemu Windows. Zagrożenie to może mieć znaczący wpływ na komputery, a nawet całe sieci przemysłowe, ze względu na możliwość automatycznego rozprzestrzeniania się oraz niszczenia danych.

Sektor energetyczny nie był jedynym celem szkodliwych programów oraz działań cyberprzestępców. Inne branże zbadane przez ekspertów z firmy Kaspersky również nie miały powodu, aby odetchnąć z ulgą. Pod względem odsetka komputerów przemysłowych, na których zablokowano szkodliwe obiekty, na drugim i trzecim miejscu znalazł się odpowiednio przemysł motoryzacyjny (39,3%) oraz automatyka budynków (37,8%).

Zgromadzone dane statystyczne, jak również analiza cyberzagrożeń przemysłowych to niezwykle przydatne narzędzia w ocenie obecnych trendów oraz przewidywaniu zagrożeń, na które należy się przygotować. Jak podkreślono w raporcie, eksperci ds. bezpieczeństwa powinni być szczególnie ostrożni w przypadku szkodliwego oprogramowania, którego celem jest kradzież danych, szpiegowanie obiektów o znaczeniu krytycznym, przenikanie do sieci oraz niszczenie danych. Wszystkie te rodzaje incydentów mogłyby spowodować mnóstwo problemów w branży – powiedział Kiryl Krugłow, badacz ds. cyberbezpieczeństwa w firmie Kaspersky.


data ostatniej modyfikacji: 2019-10-02 11:36:23
Komentarze

INFORMACJE, OGŁOSZENIA

Przegląd uczelni w Polsce
boks.jpg
WSPA_online_220.png
uniwersytet_morski_boks_przeglad_uczelni.gif
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura UNS - obóz Czerna 2016
miniatura
miniatura
 
Polityka Prywatności