Internet, komputery

Śmigłowiec sterowany ludzkimi myślami

schemat_smiglowca

Amerykańscy naukowcy stworzyli model helikoptera, którym można kierować na odległość za pomocą ludzkiego umysłu - zawiadamia "Journal of Neural Engineering"

Inżynierowie z University of Minnesota (USA) skonstruowali interfejs, który umożliwia człowiekowi sterowanie niewielkim helikopterem, a właściwie kwadrokopterem (urządzeniem wyposażonym w cztery śmigła) wyłącznie za pomocą myśli, które są rejestrowane w postaci sygnałów elektrycznych przez 64 elektrody na powierzchni specjalnego czepka i przesyłane do kwadrokoptera przy zastosowaniu sieci Wi-Fi.

Podczas przeprowadzania prób piloci kwadrokoptera zasiadali naprzeciw ekranu, który transmitował obraz z kamery zamontowanej w latającym urządzeniu i mieli za zadanie przelecieć nim określoną trasę z kilkoma obręczami, tworzącymi tor przeszkód.

Sterowanie kwadrokopterem było możliwe po krótkim treningu, w czasie którego piloci uczyli się, że muszą jedynie myśleć o zaciskaniu pięści - prawej, jeśli chcą, by kwadrokopter skręcił w prawo, lewej, jeśli urządzenie ma skręcić w lewo i obu, jeśli wielowirnikowiec powinien się wznieść.

Inżynierowie z boku obserwowali postępy czynione przez osoby badane.

"Już wcześniej pokazaliśmy, że ludzie mogą kontrolować wirtualny helikopter wyłącznie za pomocą myśli. Początkowo planowałem użyć małego helikoptera również podczas tego eksperymentu, jednak wykorzystałem kwadrokopter, który jest stabilniejszy, bardziej płynny w trakcie lotu i budzi mniejsze obawy dotyczące bezpieczeństwa" - komentuje prof. Bin He.

Naukowcy mają nadzieję, że podobne eksperymenty przybliżają ich do stworzenia w przyszłości robotów, które pomogą przywrócić autonomię osobom sparaliżowanym lub cierpiącym na choroby neurodegeneracyjne.

Przebieg prób z użyciem sterowanego myślą kwadrokoptera można zobaczyć na filmiku pod adresem http://youtu.be/6LWz4qa2XQA (PAP)


data ostatniej modyfikacji: 2013-06-10 14:12:59
Komentarze

Przegląd uczelni w Polsce
Wy__sza_Szko__a_Ekologii_i_Zarz__dzania_w_Warszawie_boks_220_og__lny.jpg
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura
miniatura
 
Polityka Prywatności