Internet, komputery

Wprowadzenie na rynek iPhone’a 6, wraz z inicjatywą IceBucket Challenge, to dwa główne tematy wykorzystywane przez spamerów do promowania niechcianych wiadomości i atakowania użytkowników w trzecim kwartale bieżącego roku.
Składanie życzeń bożonarodzeniowych za pośrednictwem Facebooka oraz Twittera to obecnie standard. Szykując się na szturm zmian statusów związanych ze świętami, powinniśmy również przygotować się na zalew oszustw na portalach społecznościowych - ostrzegają eksperci z Kaspersky Lab
Niektóre z rewelacji, jakie pojawiły się w ubiegłym roku, zrodziły pytania dotyczące sposobu, w jaki wykorzystujemy obecnie internet, oraz rodzaju zagrożeń, na jakie jesteśmy narażeni.
Odsetek spamu w łącznym ruchu pocztowym w trzecim kwartale br. wynosił 68,3% - o 2,4 punktu procentowego mniej niż w drugim kwartale. Z kolei odsetek szkodliwego spamu zwiększył się niemal dwukrotnie. Celem większości szkodliwych programów rozprzestrzenianych za pośrednictwem poczty e-mail były loginy użytkowników, hasła i poufne informacje finansowe.
Rośnie zagrożenie związane z botnetami, czyli sieciami zarażonych komputerów, które można za niewielkie pieniądze wynająć na czarnym rynku, np. w celu wysyłania spamu - powiedział PAP Piotr Kijewski kierownik CERT Polska.
Cyberprzestępcy nabierają ludzi, wykorzystując znane psychologiczne reguły zachowania - przypomniał Piotr Szeptyński z firmy doradczej Deloitte na 5. Ogólnopolskiej Konferencji Informatyki Śledczej. Tego rodzaju manipulacje nazywane są socjotechnikami.
Jakie cechy posiada cyberprzestępca? Jeżeli pominiemy aspekty techniczne, dokładnie takie same jak tradycyjny przestępca. Osoby takie łamią prawo i - przy odpowiednich staraniach organów ścigania - trafiają za kratki.
W II kwartale odsetek spamu w całkowitym ruchu e-mail zwiększył się o 4,2% w stosunku do pierwszego kwartału 2013 r. i wynosił 70,7%. Odsetek wiadomości phishingowych w globalnym ruchu pocztowym spadł o 0,0016% i stanowił 0,0024%. Dane te stanowią wyniki analizy ruchu pocztowego dla II kwartału 2013 r. przeprowadzonej przez ekspertów z Kaspersky Lab.
Eksperci z Kaspersky Lab wykryli nowego trojana atakującego urządzenia mobilne z systemem Android. Szkodliwy program o nazwie ‘Obad’ wykorzystuje bardzo zaawansowane metody ukrywania się oraz unikania analizy i pozwala cyberprzestępcom na zmuszenie zainfekowanego smartfona do wysyłania SMS-ów na numery premium, pobieranie innych niebezpiecznych aplikacji, infekowanie kolejnych telefonów przez Bluetooth i wykonywanie szeregu zdalnych poleceń cyberprzestępców.
Każdy użytkownik internetu przynajmniej raz w życiu zetknął się ze spamem - nawet najlepsze skrzynki pocztowe przepuszczają raz na jakiś czas niechcianą wiadomość. Nie ma się jednak co dziwić, bowiem jak wynika ze statystyk Kaspersky Lab, ponad 70% globalnego ruchu pocztowego to właśnie spam.
W zeszłym roku każdego dnia eksperci z Kaspersky Lab rejestrowali średnio 7 000 prób infekowania graczy szkodliwym oprogramowaniem. Ataki te miały na celu uzyskanie dostępu do danych osobistych, takich jak hasła do gier online i systemów płatności. Przez cały ubiegły rok wykryto łącznie 15 milionów prób przekierowywania użytkowników na phishingowe strony WWW udające witryny producentów gier.
Według danych firmy Kaspersky Lab, udział spamu w ruchu e-mail stale spadał w 2012 roku, osiągając najniższy poziom od pięciu lat. Średni odsetek niechcianych wiadomości dla tego roku wynosił 72,1 proc. - o 8,2 punktu procentowego mniej niż w 2011 roku. Tak długotrwały i znaczny spadek poziomu spamu jest bezprecedensowy.
Kaspersky Lab Polska informuje o pojawieniu nowej fali ataku spamowego na polskich użytkowników Facebooka. Wiadomości e-mail wysłane w ramach ataku zawierają odsyłacz do strony, na której znajduje szkodliwy program. W chwili pisania tego tekstu atak jest ciągle aktywny.
Kaspersky Lab informuje o opublikowaniu raportu poświęconego spamowi w sierpniu 2012 r. Z analizy wynika, że w miesiącu tym odsetek niechcianych wiadomości w ruchu pocztowym nadal zmniejszał się, a jego średni udział wynosił 70,2% - co stanowi spadek o 1,6 proc. w stosunku do lipca. Jednak poziom ten – typowy dla miesięcy letnich – nie oznacza, że spam stanowi mniejsze zagrożenie. W lipcu znacząco wzrósł udział szkodliwych załączników w ruchu pocztowym: szkodliwe pliki zostały wykryte w 4,5% całego ruchu pocztowego. W sierpniu natomiast miał miejsce niewielki spadek liczby takich załączników, jednak nadal można było znaleźć je w 3,9% wszystkich wiadomości
e-mail. Odsetek oszukańczych wiadomości oraz e-maili reklamujących podrabiane produkty znanych projektantów nadal zwiększał się w ruchu spamowym.
Kaspersky Lab Polska informuje o pojawieniu nowej fali ataku spamowego na polskich użytkowników internetu. Tym razem spamerzy wykorzystali wizerunek Allegro.pl. Wiadomości e-mail wysłane w ramach ataku zawierają odsyłacz do strony, na której znajduje szkodliwy program.
Następne
Kanał RSS dla tej listy
 
Polityka Prywatności