Fotoniczny pecet


FOTONICZNY PECET: CO JUŻ JEST, A CZEGO BRAKUJE
We współczesnych komputerach optykę można znaleźć w niektórych urządzeniach peryferyjnych. W nadchodzącym dziesięcioleciu natomiast przyrządy fotoniczne, które dziś powstają w laboratoriach lub są w stadium prototypowym, zajmą miejsce w samym sercu komputera.


STAN OBECNY: Procesory komputerów pracują z częstotliwością bliską lub nieco wyższą niż 3 GHz, ale często znaczną część czasu tracą, oczekując na dane zgromadzone w pamięci RAM taktowanej z częstotliwością tylko 0.4 GHz. Nowsze procesory mogą pobierać dane z pamięci za pomocą wielu połączeń, z szybkością sięgającą 51 Gb/s.
PROTOTYPY: Magistrale optyczne łączące procesor z pamięcią o wydajności 1.25 GHz na włókno światłowodowe.
W LABORATORIACH: Wyprowadzenia w postaci tysięcy polimerowych nóżek umożliwiające optyczną i elektryczną komunikację procesora z płytą główną.
STAN OBECNY: Sieci światłowodowe umożliwiają wprawdzie komunikację z szybkością 10 Gb/s, ale powszechnie korzysta się z Ethernetu o przepustowości 0.1 Gb/s.
PROTOTYPY: Krzemowe modulatory optyczne opracowane w Intelu umożliwiają budowę konkurencyjnych cenowo sieci o przepustowości od 2.5 do 10 Gb/s.
W 2006 ROKU: Według firmy In- Phase Technologies pierwsze napędy holograficzne pozwolą archiwizować do 200 GB na dysku wielkości standardowej płyty CD. Szybkość odczytu wyniesie 0.16 Gb/s.
STAN OBECNY: Napędy dysków, karty sieciowe i inne elementy komunikują się wieloprzewodowymi taśmami z szybkością do 40 Gb/s (2.5 Gb/s na pojedynczy przewód).
PROTOTYPY: W lipcu pokazano układ z plastikowymi światłowodami ukrytymi w płytce drukowanej, który zapewniał wymianę danych z szybkością 8 Gb/s na włókno.
OBECNIE: Napęd DVD może zmieścić do 8.5 GB danych na płycie dwustronnej i odczytywać je z szybkością do 0.13 Gb/s.
W PRODUKCJI: Napędy Blu-ray i HDDVD zapisują na płycie do 50 GB i odczytują dane z szybkością 0.04 Gb/s. Przewiduje się, że prędkość odczytu wzrośnie do 0.32 Gb/s.
STAN NA DZIŚ: Łącza USB 2.0 umożliwiają podłączanie do komputera myszy, kamery wideo i innych urządzeń kablami długości do 5 m.
W PRODUKCJI: Drogie łącza optyczne firmy Xanoptix umożliwiające przesyłanie danych z szybkością do 245 Gb/s na odległość do 500 m.

W. Wayt Gibbs (fragment artykułu)
Fot. BRYAN CHRISTIE 
Polityka Prywatności