Artykuły o zdrowiu

tag
Zespół naukowców z Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego: dr hab. Przemysław Borkowski, prof. UG, dr Magdalena Jażdżewska-Gutta i dr Agnieszka Szmelter-Jarosz przeprowadzili badanie mobilności mieszkańców Polski w czasie epidemii koronawirusa. Zaobserwowano znaczny spadek liczby podróży - o 2/3 w stosunku do stanu sprzed epidemii. Przed epidemią to były średnio 3 podróże dziennie (uwzględniając wszystkie cele podróży i wliczając przemieszczenia piesze) teraz to 1 podróż dziennie.
Tym razem wysokospecjalistyczna aparatura w postaci dwóch termocyklerów Light Cycler 480 II, dwóch komór laminarnych klasy BSL-2 oraz sprzętu uzupełniającego zostały przekazane na potrzeby 7. Szpitala Marynarki Wojennej przy ul. Polanki w Gdańsku. Jest to szpital, który należy do krajowej sieci jednoimiennych placówek zakaźnych. Jeszcze w tym tygodniu Uniwersytet Gdański przekaże również dwa aparaty do półautomatycznej izolacji materiału genetycznego koronawirusa.
Zgodnie z zarządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego został powołany Zespół doradczy do spraw działań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, którego członkiem została prof. dr hab. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk, Kierownik Zakładu Biologii Molekularnej Wirusów w Instytucie Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego.
Instytut Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego jest partnerem merytorycznym programu profilaktyki depresji poporodowej, do którego właśnie ruszył nabór na podstawowe ośrodki zdrowia. Zapraszamy pielęgniarki pediatryczne, położne oraz lekarzy ginekologów oraz pediatrów do udziału w szkoleniach dotyczących zdrowia psychicznego młodych matek oraz poznania sposobów wykrywania ryzyka i nasilenia objawów depresji po porodzie. Głównym celem programu jest zwiększenie świadomości na temat depresji poporodowej oraz wzrost wczesnego wykrywania depresji poporodowej u kobiet, poprzez edukację i profilaktykę depresji poporodowej na terenie trzech województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.
Dwóch światowej klasy naukowców, prof. Ted Hupp i prof. Robin Fahraeus, otrzyma 41 milionów złotych na utworzenie w Uniwersytecie Gdańskim Międzynarodowego Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi. Uniwersytet Gdański znalazł się w gronie dwóch polskich uczelni, na których powstaną Międzynarodowe Agendy Badawcze. W ramach projektu powstanie od 5 do 7 grup badawczych, w których uczelnia zatrudni ok. 30 osób mających szansę stworzyć specjalistyczny inkubator naukowy.
Poprzednie
Kanał RSS dla tej listy


 
Polityka Prywatności