Artykuły

Z depresją da się wygrać, choć to długa i trudna droga. Przekonują o tym osoby, którym się udało. Na stronie http://www.wemenders.com/ można przeczytać historie osób, które wygrały z depresją. Można również zrobić test, który pomoże określić czy to, co dzieje się z człowiekiem to właśnie depresja.
Ciągłe zmęczenie, senność, smutek czy niepokój to tylko niektóre objawy jesiennej depresji. Choć potocznie rozumiana jest zjawiskiem dobrze wszystkim znanym, w rzeczywistości prawdziwie patologiczną formę przybiera jedynie u 2-5% populacji, z których zdecydowaną większość (aż 80%) stanowią kobiety. Nie należy jednak lekceważyć jej objawów, by nie doprowadzić do rozwinięcia poważniejszych zaburzeń afektywnych.
Życie na własny rachunek, z dala od rodziców i znanego otoczenia dla niektórych młodych osób – studentów, jest tak dużym stresem, że mogą pojawić się objawy np. lękowe czy depresyjne. Kolejnym "wrażliwym" okresem jest czas kończenia studiów. Psychoterapia grupowa jest szansą dla młodych osób pragnących "uporządkować" swoje życie emocjonalne, pozbyć się różnych objawów i poprawić relacje z innymi ludźmi.
Naukowcy twierdzą, że mózg osoby cierpiącej na depresję inaczej reaguje na poczucie winy, nawet po ustąpieniu objawów choroby.
Badacze z Lancaster University przeprowadzili wywiady z osobami, cierpiącymi na zaburzenie afektywne dwubiegunowe (zaburzenie, charakteryzujące się naprzemiennie występującymi okresami manii i depresji), aby poznać ich odczucia, związane z tym stanem i odkryli, że ludzie zauważają liczne zalety swojej "choroby".
Osoby cierpiące na bezdech senny, który polega na regularnym zatrzymywaniu oddechu podczas snu, są bardziej narażone na depresję. To kolejne schorzenie, po m.in. chorobach układu krążenia i cukrzycy typu 2, których ryzyko jest wyższe u osób z bezdechem sennym.
Amatorzy jedzenia typu fast-food mogą być bardziej narażeni na depresję. Naukowcy hiszpańscy z Uniwersytetu w Las Palmas na wyspie Gran Canaria oraz z Uniwersytetu Nawarry w Pampelunie doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu danych zebranych wśród blisko 9 tys. osób, u których nigdy wcześniej nie występowała depresja i którzy nie stosowali leków przeciwdepresyjnych.
Zmysł węchu pełni wiele ważnych funkcji. Reguluje m.in. przyjmowanie pokarmu (wpływając na smak jedzenia) czy pozwala zauważyć zagrożenie w otoczeniu (jak pożar). Oddziałuje też na komunikację z innymi (rola w doborze partnera i wyczuwaniu emocji innych osób).
Obniżył się wiek pacjentów poszukujących pomocy psychologicznej. Objawy depresyjne należą do najczęstszych problemów – informuje Akademickie Centrum Psychoterapii i Rozwoju SWPS.
Poporodowa, przedporodowa, dwubiegunowa, sezonowa, związana ze stratą pracy, złamanym sercem, wymagająca specjalistycznego leczenia lub… czekolady – depresja to pojęcie popularne w internecie, jednak analiza przekazów, zwłaszcza z mediów społecznościowych, wskazuje, że z łatwością mianem choroby określamy jesienne smuteczki lub przelotne rozczarowania - informuje Instytut Monitorowania Mediów w analizie przygotowanej z okazji Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


 
Polityka Prywatności