Periodontologia – najczęstsze choroby przyzębia

Periodontologia
Dział: zdrowie.studentnews.pl

Choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę to choroby przyzębia mogą nam znacząco utrudnić życie. Periodontologia jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem wszystkich schorzeń, jakie dotykają tkanki otaczające ząb i utrzymujące go w zębodole. W sytuacji, gdy infekcja obejmie dziąsło, więzadło czy kość wyrostka musimy liczyć się z powstawaniem stanów zapalnych wywołujących paradontozę, która obniża komfort jedzenia i może nawet prowadzić do utraty zębów.

Czym są choroby periodontologiczne?

Nazywane też chorobami przyzębia zmiany dotyczą tkanek otaczających ząb. Zazwyczaj są wywoływane przez bakterie, jakie gromadzą się w płytce nazębnej, stopniowo przedostając się do jamy ustnej i całego organizmu. Im szybciej zadziałamy, tym większa szansa na to, że unikniemy stanu zapalnego prowadzącego do paradontozy, a nawet poważniejszych schorzeń. Jakich? Tego dowiesz się z dalszej części naszego artykułu.

Najczęściej występujące choroby przyzębia

Periodontopatia to choroby przyzębia, które mogą dotykać pacjentów w każdym wieku, choć najczęściej obserwuje się je w grupie starszych mężczyzn. W tej kategorii schorzeń wyszczególniamy zarówno wady nabyte, jak i wrodzone, co oznacza, że niektórzy z nas są nimi genetycznie obciążeni.

Wśród chorób periondontologicznych wyszczególniamy:

  • zapalenie dziąseł,

  • paradontozę,

  • agresywne zapalenie przyzębia,

  • ostry stan zapalny,

  • zapalenie towarzyszące chorobom ogólnoustrojowym.

Zarówno źródło, jak i skala choroby może być zróżnicowana, dlatego istotne jest ustalenie, co ją wywołuje i jak sobie z nią radzi. Szczególnie, jeśli pacjent cierpi na infekcje nawracające lub ma problem z rozwijającą się paradontozą.

Objawy chorób przyzębia

Zazwyczaj w wyniku gromadzącej się płytki nazębnej, w jamie ustnej zaczynają nagromadzać się bakterie. Infekcja objawia się zmianami w wyglądzie dziąseł, tj. zaczerwienieniem, obrzękiem. Często myciu towarzyszy krwawienie, a z ust wydobywa się nieświeży oddech. Do tego dochodzi ból, świąd, a nawet uczucie niesmaku, nadwrażliwość na zimno/ciepło.

Wszystkie objawy potrafią w dużym stopniu wpłynąć na samopoczucie człowieka, pogarszając je i wywołując niepokój. Wizyta u lekarza jest koniecznością również wtedy, gdy zaobserwujesz u siebie odsłonięte szyjki zębowe – to częsty objaw zanikania tkanek przyzębia i powstawania kieszonek dziąsłowych (przestrzeni niewypełnionych przez przylegające tkanki).

Skąd się biorą choroby przyzębia?

Wspomnieliśmy już o tym, że niektórzy nas są bardziej narażeni na choroby przyzębia, a u innych jest to problem nabyty. Bierze się m.in. z nieprawidłowej higieny jamy ustnej, zgrzytania zębami, niedoborów witaminowych, złej diety, palenia tytoniu i picia alkoholu czy jest skutkiem ubocznym cukrzycy.


data ostatniej modyfikacji: 2023-01-27 11:00:48


 
Polityka Prywatności