Ubytki w zębach – dlaczego trzeba je wypełniać?

Dział: zdrowie.studentnews.pl

Ubytki lub potocznie zwane dziur w zębach to problem, który dotyczy każdego. Niektórzy borykają się z intensywnymi zmianami próchniczymi powodującymi ból i dyskomfort. Inni o konieczności wypełnienia dowiadują się dopiero podczas wizyty kontrolnej u stomatologa. Jednak wszyscy powinni mieć świadomość jego, że im szybciej zdiagnozowane i wyleczone, tym lepiej dla naszego zdrowia. Dowiedz się, jak powstają ubytki, jakie rodzaje ubytków wyróżniamy i jak wygląda leczenie.

Skąd się biorą ubytki?

Ubytki powstają w wyniku rozwijającej się próchnicy, która najczęściej atakuje zagłębienia na zębach, pomiędzy zębami, a także pojawia się blisko linii dziąseł. Są efektem działania bakterii rozkładających cukry i odpowiedzialnych za powstawaniem kwasów organicznych. Oblepiają one zęby, tworząc na ich powierzchni płytkę nazębną. Nalot to w większości drobnoustroje, które mają tendencję do narastania, gdy nie usuwasz ich w codziennej pielęgnacji.

Niestety, czasem nawet samo mycie to za mało, aby zapobiec problemowi. I w wyniku rozrastającej się płytki, dochodzi do uszkodzenia szkliwa, czyli przerwania jego ciągłości. Demineralizacja postępuje stopniowo, najpierw w obrębie szkliwa, ale dość szybko przemieszcza się dalej, docierając aż do miazgi. Zazwyczaj dopiero wtedy daje o sobie znać nieznośnym bólem. Tymczasem leczenie najlepiej zacząć jak najwcześniej, aby skutecznie zahamować proces niszczenia zęba i oszczędzić sobie późniejszego bólu podczas wizyty u stomatologa.Warto dodać, że ubytki to nie tylko efekt próchnicy, ale też niewłaściwej diety (bogatej w cukry) oraz pielęgnacji. Do tego, niektórzy z nas są bardziej narażeni na szybką demineralizację zębów niż pozostali. Mowa tu np. o osobach narażonych na suchość w jamie ustnej. Wbrew pozorom to nie tylko kwestia „urody”, ale też zdiagnozowana jednostka chorobowa. Niedostateczna ilość śliny może prowadzić do powstawania ubytków w szybszym niż normalnie tempie.

Jakie są rodzaje ubytków zębowych?

Z perspektywy pacjenta występujące ubytki zębowe to po prostu dziury, które trzeba wyleczyć, aby nie powodowały bólu i dyskomfortu. Tymczasem w stomatologii, ze względu na miejsce występowania, wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje ubytków:
  • ubytki koronowe,
  • ubytki korzeniowe.
Oprócz tego wielu pacjentów ma problemy z próchnicą nawracającą. Mówimy o niej wtedy, gdy przy wypełnieniach i koronach zębowych gromadzi się płytka nazębna, która narusza szczelność plomby i pozwala bakteriom na przedostawanie się pod nią.

Leczenie ubytków zębowych

Najmniejsze zmiany próchnicze wystarczy oczyścić i zabezpieczyć fluorem. W przypadku większych zmian konieczne jest plombowanie. Nie należy z zwlekać z odwiedzeniem dentysty, bo nieleczone ubytki odsłaniają i niszczą nerwy zębów, prowadząc do wytworzenia się ropni. Wtedy wdraża się leczenie kanałowe. Ostatecznością, przy bardzo dużych zmianach zapalnych jest ekstrakcja zęba.

data ostatniej modyfikacji: 2022-12-14 10:01:59


 
Polityka Prywatności