Składnik tequili dostarczy leki do jelit

Dział: leki i suplementy

Wielocukry obecne w agawie mogą posłużyć jako transportery leków do jelita grubego - odkryli naukowcy z Meksyku. Dzięki temu można będzie zwiększyć skuteczność leczenia takich chorób jelita, jak rak, choroba Crohna, wrzodziejące zapalenie jelit czy zespół jelita nadwrażliwego. Informację na ten temat podaje serwis internetowy "EurekAlert".

Opracowanie leków, które docierałyby do jelita grubego, stanowi ciągłe wyzwanie dla lekarzy i naukowców. Wiele z nich jest bowiem trawionych przez kwasy żołądkowe jeszcze zanim zdoła przemieścić się do jelit.

Badacze próbują ominąć ten problem, umieszczając leki w specjalnych nośnikach, odpornych na rozłożenie w żołądku. Ale ciągle poszukują nośnika wystarczająco trwałego. Naukowcy z Uniwersytetu Guadalajara wykorzystali do tego celu wielocukry o nazwie fruktany obecne w bulwach niebieskiej agawy (Agava tequilana), stosowanej do produkcji meksykańskiej wódki - tequili. Fruktany, będące polimerami fruktozy, wydają się być stworzone do bycia transporterami leków do jelit, są bowiem odporne na działanie kwasów.

Ale niewiele roślin zawiera te związki w odpowiednio dużych ilościach. Jedną z nich jest agawa, wykorzystywana do produkcji narodowego meksykańskiego alkoholu - tequili. Dojrzałe bulwy agawy składają się nawet w 80 proc. z fruktanów. Chemicy meksykańscy zmodyfikowali fruktany tak, by formowały mikrokuleczki zdolne otoczyć leki i uchronić je przed działaniem soków trawiennych.

Następnie do celów testowych wyprodukowali mikrokuleczki zawierające ibuprofen i poddawali je działaniu kwasu solnego (głównego składnika kwasów żołądkowych trawiennych). Okazało się, że nawet po godzinie mikrosfery pozostały nietknięte. Zdaniem autorów pracy dowodzi to, że fruktany z agawy są idealnym nośnikiem leków stosowanych w chorobach jelit. "Wyniki naszych badań wskazują, że bulwy agawy niebieskiej są dobre nie tylko do produkcji tequili, ale mogą też znaleźć zastosowanie w medycynie" - komentuje prowadzący badania dr Giullermo Toriz.

Jego zespół powoli przygotowuje się już do testów mikrokulek z fruktanów na zwierzętach. Naukowcy zaprezentowali wyniki swoich badań na 233. narodowym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego w Chicago. (PAP)

INFORMACJE, OGŁOSZENIA

Przegląd uczelni
przeglad_uczelni_boks_220.gif
 
Polityka Prywatności