Projekt Skonsultuj z Farmaceutą

Dział: zdrowie (studentnews)

Kolejny raz członkowie Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji przekonywali Polaków, że warto się badać. 23 marca w 10 miastach odbyła się akcja profilaktyczna "Skonsultuj z Farmaceutą" o tematyce, która dotyka niemalże 10 milionów dorosłych Polaków. W dobie stresu i fast foodów, nietrudno o nadciśnienie tętnicze. Stanowi ono poważną chorobę cywilizacyjną, która grozi powikłaniami, takimi jak: zawał serca, udar mózgu, uszkodzenia nerek i wiele innych.

W tym dniu grono wolontariuszy, w skład którego wchodzili studenci farmacji, pielęgniarstwa, analityki medycznej, medycyny, stomatologii, dietetyki oraz magistrowie farmacji, działali razem, aby osiągnąć wspólny cel – dobro pacjenta. Dzięki współpracy tak wielu kierunków medycznych udało się podejść do tematu wieloaspektowo, oferując pomiary profilaktyczne i szerząc ideę opieki farmaceutycznej. W ramach “Skonsultuj z Farmaceutą” pojawiły się stanowiska z pomiarami ciśnienia tętniczego, glikemii, wysycenia krwi tlenem. Ponadto na zainteresowanych czekały pokazy receptury aptecznej, alkogogle, punkt informacji o e-recepcie czy też z analizą składu masy ciała. Najmłodsi mogli zagościć w Kąciku Małego Farmaceuty, gdzie studenci farmacji opowiadali, na czym polega praca farmaceuty oraz pomagali dzieciom zrobić własną maść. Na pacjentów czekali także magistrowie farmacji, którzy profesjonalnie odpowiadali na zadawane pytania, udzielali informacji na temat e-recepty oraz omawiali wyniki pomiarów. Osoby, które przyszły na badania, nie tylko skorzystały z oferowanych konsultacji, ale również postanowiły dać coś od siebie. Podążając myślą Ericha Fromma: "Nie jest bogaty ten, kto dużo ma, lecz ten, kto dużo daje.", w niektórych miastach istniała możliwość zarejstrowania się jako potencjalny dawca szpiku w bazie Ośrodka Dawców Szpiku Fundacji DKMS.

Współpraca osób z branży medycznej prowadzi do jeszcze lepszej opieki nad pacjentem. Niezmiernie ważna jest w tym rola farmaceuty, który oprócz wydawania leków, udziela porad na temat terapii oraz innych, ważnych aspektów wpływających na leczenie. Szczególnie istotna jest opieka farmaceutyczna w prewencji nadciśnienia tętniczego. Odpowiednie nawyki zalecane przez środowisko medyczne, takie jak: ruch, normalizacja wagi ciała i dieta, mogą skutecznie zapobiec rozwojowi nadciśnienia, a u już chorujących zmniejszyć skutki choroby. Zatem warto skonsultować z farmaceutą swoje zdrowie!


data ostatniej modyfikacji: 2019-04-03 10:18:32


 
Polityka Prywatności