Jak zadbać o wzrok przed rozpoczęciem roku akademickiego

Przygotowując się do kolejnego roku akademickiego, studenci często zapominają, iż regularne badanie wzroku jest kluczową kwestią prawidłowego widzenia i efektywnego procesu nauki. Jak zadbać o wzrok zanim ruszymy na pierwsze zajęcia na uczelni, podpowiada specjalista z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

Obciążenie procesem nauki wymuszające pracę oczu w bliskiej odległości oraz wielogodzinne spędzanie czasu przed ekranem monitora i telewizora są głównymi przyczynami przybywającej ilości krótkowidzów. Do najczęstszych wad wzroku należy również nadwzroczność i astygmatyzm. 

Alarmujące sygnały

Należy zwrócić szczególną uwagę, gdy często mrużymy, pocieramy i wytrzeszczamy oczy. Niepokojącym symptomem są również częste zapalenie spojówek i bóle głowy niewiadomego pochodzenia oraz bezwiedne przesuwanie się do ekranu komputera lub telewizora. Regularne sprawdzanie jakości widzenia do dali i bliży bez korekcji bądź w korekcji dotychczas używanej pozwala na wcześniejsze spostrzeżenie niepokojących objawów. Rozmazywanie się tekstu, załamywanie liter, brak części pola widzenia potencjalnie świadczy o możliwych nieprawidłowościach. Jeśli zauważymy u siebie niepokojące sygnały związane z pogorszeniem wzroku, należy wykonać pełne badanie okulistyczne.

W dbaniu o wzrok  bardzo ważna jest również profilaktyka związana z utrwalaniem dobrych nawyków, które dotyczą przestrzegania właściwej odległości od ekranu telewizora (co najmniej 3 metry) i komputera, prawidłowej postawy ciała podczas pisania i czytania. Równie istotne jest także właściwe oświetlenie miejsca pracy  – z lewej strony biurka z przodu. W ramach profilaktyki, szczególnie w okresie letnim,  powinniśmy również zadbać o ochronę oczu przed promieniowaniem UV i szkodliwymi działaniami promieni słonecznych.

Niestety w wielu przypadkach z powodu braku odpowiedniej profilaktyki jak również wad wrodzonych, wykrytych zbyt późno, okazuje się iż trzeba rozpocząć proces leczenia zdiagnozowanej już wady wzroku. Najczęściej wówczas stosowanym, standardowym leczeniem jest noszenie szkieł korekcyjnych w ciągu dnia. Jeśli zgodnie z zaleceniem lekarza decydujemy się na zakup okularów korekcyjnych należy pamiętać, aby dokonać ich zakupu w profesjonalnym salonie optycznym. Warto skorzystać z pomocy specjalisty – pracownika zakładu optycznego, który pomoże dobrać odpowiednie noski, zauszniki i oprawki. Alternatywą są dzienne soczewki kontaktowe.

Nowoczesne metody korekcji wzroku

Obecnie rozwój nowych technologii umożliwia skuteczne leczenie wad wzroku. Jedną z możliwości jest laserowa korekcja wzroku, czyli zabieg polegający na modelowaniu rogówki za pomocą wiązki lasera pozwalający na jej spłaszczenie lub uwypuklenie, a w konsekwencji na zmianę mocy optycznej oka. Jest to nowoczesna i bardzo precyzyjna metoda mikrochirurgiczna korygująca krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. Kandydatem do laserowej korekcji wady wzroku może być osoba pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ogólnie zdrowa, u której po szczegółowej diagnostyce stanu oka oraz wywiadzie medycznym nie stwierdzono przeciwwskazań do wykonania zabiegu.
Innym z nowoczesnych rozwiązań, stosowanych również z sukcesem w okulistyce  jest ortokorekcja, czyli niechirurgiczna metoda korekcji krótkowzroczności i niewielkiego astygmatyzmu. Polega ona na modelowaniu kształtu rogówki oka za pomocą najnowszej generacji soczewek ortokeratologicznych OrtoK. Cały proces korekcji odbywa się podczas snu, dzięki czemu w ciągu dnia osoba widzi dobrze bez użycia okularów czy tradycyjnych soczewek kontaktowych.

Prosta czynność, jaką jest założenie soczewek przed położeniem się spać, zapewnia korekcję wady wzroku na 16 – 40 godzin. Czas działania ortokorekcji uzależniony jest od takich czynników jak wielkość wady wzroku, ilość godzin snu, okres stosowania ortokorekcji oraz podatność tkanki rogówki na działanie soczewek. W przypadku, gdy korekcja utrzymuje się do 40 godzin soczewki OrtoK wystarczy zakładać co drugą noc – wyjaśnia specjalista Optometrii Klinicznej, Piotr Toczołowski z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok , gdzie tego typu soczewki dobiera się z powodzeniem od 10 lat.

Przy stosowaniu się do wszystkich zaleceń specjalisty soczewki ortokeratologiczne stanowią bezpieczny i zdrowy sposób korekcji wzroku podczas snu. W przeciwieństwie do okularów, które w trakcie uprawiania sportu mogą ulec uszkodzeniu kalecząc oko, soczewki OrtoK zakładane na noc pozwalają młodym ludziom cieszyć się pełną aktywnością w ciągu dnia.  Cały proces jest odwracalny, co oznacza, że po zaprzestaniu stosowania ortosoczewek rogówka wraca do swojego pierwotnego kształtu i można ponownie zacząć nosić szkła kontaktowe lub okulary - dodaje Piotr Toczołowski z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok w Warszawie.

Prawidłowe widzenie jest kluczowym elementem w efektywnym procesie edukacji, dlatego należy szczególnie dbać o wzrok zarówno w czasie studiów jak po rozpoczęciu pracy zawodowej.

 

dodane przez Geniusz


data ostatniej modyfikacji: 2015-01-22 18:13:37


 
Polityka Prywatności