10 najważniejszych rad, aby zajść w ciążę

Decyzja o poczęciu dziecka oraz cały proces planowania zakładania rodziny to jedna z najważniejszych decyzji w życiu kobiety, która musi stawić czoła wielu wyzwaniom.

Dr Grzegorz Mrugacz, ekspert medyczny kampanii "Płodna Polka" prezentuje 10 najważniejszych rad, które ułatwią zajście w ciążę:

1. Uważnie śledź swój cykl miesiączkowy - jeśli jest nieregularny albo coś wzbudza Twoje podejrzenia - skontaktuj się z lekarzem.

2. Sprawdzaj swoją płodność regularnie za pomocą "Pakietu kobiecego" - zestawu badań: USG, hormonów AMH i FSH połączonych z konsultacją z lekarzem specjalistą z dziedziny niepłodności. Jego wykonanie pozwala ocenić rezerwę jajników, która jest głównym wskaźnikiem płodności.

3. Dowiedz się kiedy Twoja mama przechodziła menopauzę. Jeśli miała ją wcześnie, może to być dla Ciebie sygnał ostrzegawczy. Warto wtedy szybciej pomyśleć dziecku.

4. Uprawiaj seks przynajmniej 3 razy w tygodniu, dzięki czemu nasienie Twojego partnera zachowa świeżość.

5. Unikaj seksu oralnego w okresie owulacji - ślina jest enzymem trawiennym, który może negatywnie wpływać na aktywność plemników.

6. Jeżeli wyczuwasz napięcie w relacjach ze swoim partnerem - porozmawiaj z nim o tym. Negatywne emocje i stres mogą źle wpływać na płodność.

7. Zadbaj o swoją dietę! Spożywaj produkty z witaminami z grupy B, zawierające żelazo oraz witaminę E.

8. Koniecznie odstaw papierosy oraz alkohol.

9. Ćwicz regularnie, aby być w dobrej formie i ureguluj wskaźnik BMI.

10. Jeżeli po roku starań nie udało Ci się zajść w ciążę, koniecznie skontaktuj się ze specjalistą do spraw leczenia niepłodności. Jeśli masz więcej niż 35 lat, zareaguj szybciej i zrób to już po 6 miesiącach.

Szacuje się, że problem niepłodności dotyka już około 15% par. Jedną z przyczyn bezpłodności jest zbyt późna decyzja o założeniu rodziny połączona z wczesnym wejściem w okres przekwitania.

data ostatniej modyfikacji: 2014-07-08 14:34:03


 
Polityka Prywatności