Odpowiedzialna konsumpcja na talerzu i nie tylko

warsztaty

„Nie jedz niczego, czego Twoja babcia nie nazwałaby jedzeniem” - tę i inne zasady odpowiedzialnej konsumpcji mieli okazję poznać uczestnicy weekendowych warsztatów zorganizowanych przez SKN CSR z Uniwersytetu Ekonomicznego.

Studencki weekend z odpowiedzialną konsumpcją zaczął się od sobotniego spotkania w jednym z kilkunastu miejsc na odpowiedzialnej mapie Poznania - Kluboksięgarni Głośna, gdzie SKN CSR z Uniwersytetu Ekonomicznego zorganizowało warsztaty na temat odpowiedzialnej konsumpcji w kontekście lokalnym i globalnym. Pierwszy gość, Kalina Michocka z Tytki.pl w przystępny sposób opowiedziała o odpowiedzialnej konsumpcji i przekazała garść praktycznych wskazówek dotyczących odpowiedzialnych zachowań i możliwości ich praktycznego wykorzystania w Poznaniu. Z kolei Wojciech Zięba ze sklepu Sprawiedliwego Handlu prowadzonego przez Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu Trzeci Świat i My przedstawił uczestnikom warsztatów ideę sprawiedliwego handlu. Studenci dowiedzieli się m.in. jaką drogę przechodzi banan od plantatora do polskiego sklepu, w jakich warunkach pracują robotnicy z krajów Trzeciego Świata oraz jakie są alternatywy dla produktów konwencjonalnego handlu.

W niedzielę 16 marca zrobiło się jeszcze bardziej interaktywnie, a warsztaty dotyczyły już samego jedzenia. W Orkiszowych Polach pod okiem profesjonalnego trenera studenci próbowali swoich sił w gotowaniu podczas warsztatów kulinarnych. Uczestnicy dowiedzieli się m.in. jak ważne jest wykorzystanie sezonowych produktów od lokalnych dostawców i mogli przekonać się jak smaczne są dania vege. Studenci wspólnymi siłami wyczarowali owsiankę z jabłkami, obiad z czerwonej soczewicy z warzywami i dwie pasty warzywne: brokułową i z pestek dyni. Na koniec nie obyło się oczywiście bez wspólnej degustacji i dyskusji o odpowiedzialnej konsumpcji.

- Mamy nadzieję, że dzięki takim spotkaniom studenci zainteresują się odpowiedzialną konsumpcją i to nie tylko na poziomie idei, ale także zaczną wprowadzać coraz więcej odpowiedzialnych zachowań do swojego życia - podsumowuje Agata Blinkiewicz, jedna z organizatorek spotkania.


data ostatniej modyfikacji: 2014-03-21 16:36:25


 
Polityka Prywatności