Cierpliwość w leczeniu urazów kręgosłupa szyjnego

Uraz kręgosłupa szyjnego
Dział: rehabilitacja

Urazy kręgosłupa szyjnego wynikające z gwałtownego przyspieszenia lub zahamowania nie poddają się niestety intensywnemu leczeniu.

Mniej więcej jedna trzecia osób, które doznały urazu kręgosłupa szyjnego na przykład w wypadku samochodowym odczuwa przewlekły ból. Jednak intensywne leczenie nie daje lepszych wyników niż standardowe postępowanie - wynika z badań przeprowadzonych przez specjalistów z University of Warwick, a opublikowanych na łamach pisma "Lancet". Objęły one ponad 2700 osób z łagodnym lub umiarkowanym urazem kręgosłupa szyjnego. Obserwowano je przez okres jednego roku.

Losowo wybranej części osób aplikowano intensywniejsze leczenie (pozytywny przekaz dotyczący wyzdrowienia, ćwiczenia, szybki powrót do normalnej aktywności, leczenie przeciwbólowe). Nie zaobserwowano, aby intensywniejsza opieka dawała dodatkowe korzyści. Zwłaszcza dodatkowe zajęcia fizjoterapeutyczne - choć dawały pewną poprawę, nie okazały się warte poniesionych na nie nakładów.

Wcześniej niektórzy eksperci uważali, że intensywne leczenie pozwala osiągać lepsze wyniki.

Koszty związane z urazami kręgosłupa szyjnego tylko w Wielkiej Brytanii obliczane są na około 3,1 miliarda funtów - głównie chodzi o leczenie przewlekłych objawów oraz zwolnienia lekarskie. W niektórych przypadkach nawet najmniejszy ruch może powodować ból. Pojawiają się trudności ze spaniem, a nawet niezdolność do pracy.

Coraz więcej jest wniosków o odszkodowanie w związku z urazem kręgosłupa - w Wielkiej Brytanii około 1500 dziennie - mimo, że liczba wypadków drogowych spadła o 20 proc. w porównaniu z rokiem 2006. Jak komentują specjaliści, poprawę sytuacji można w tym przypadku osiągnąć robiąc mniej, a nie więcej.


data ostatniej modyfikacji: 2013-03-30 17:22:46


 
Polityka Prywatności