Dłuższe i mniej forsowne ćwiczenia są lepsze od intensywnych treningów

Turyści na długiej wędrówce w górach

Niezbyt forsowna gimnastyka lub niespieszne chodzenie na długich dystansach poprawia wrażliwość na insulinę i obniża poziom lipidów we krwi lepiej niż intensywny, regularny trening. Jak dowodzą holenderscy naukowcy, dzieje się to jednak tylko wtedy, gdy ilość spalanych kalorii podczas obu form aktywności jest podobna.

Badacze z Uniwersytetu w Maastricht przeprowadzili eksperyment i zaprosili do badania grupę młodych ludzi w wieku 19-24 lata z prawidłową masą ciała. Uczestnicy poddawani byli różnym rodzajom aktywności (treningom).

W pierwszym etapie uczestnicy siedzieli przez 14 godzin dziennie bez podejmowanie jakiegokolwiek wysiłku fizycznego. Drugie zadanie polegało na siedzeniu przez 13 godzin dziennie i po tym czasie przez 1 godzinę wykonywaniu intensywnych ćwiczeń. W trzecim zadaniu uczestnikom polecono sześciogodzinne siedzenie połączone z czterogodzinnym spacerem i dwoma godzinami stania.

Po wykonaniu każdego zadania uczestnicy poddawani byli testom, w których sprawdzano ich wrażliwość na insulinę i poziom lipidów we krwi.

Okazało się, że podczas pierwszego zadania gdy uczestnicy nie podejmowali żadnego wysiłku, spalali o ok. 500 kcal mniej niż podczas dwóch pozostałych, które miały zbliżony do siebie wydatek energetyczny. Poziom cholesterolu i lipidów we krwi był trochę korzystniejszy podczas drugiego zadania (trening wysiłkowy z jedną godziną dziennie) niż przy pierwszym (tylko siedzącym), natomiast najkorzystniejszy pod tym względem był trening trzeci.

Eksperyment pokazał również, że najprostszy rodzaj wysiłku, jak stanie czy chodzenie ale wykonywane przez dłuższy czas, znacznie podwyższa poziom insuliny w porównaniu do ściśle siedzącego trybu życia, jak i do łączonej słabej aktywności (13 godzin siedzenia) z krótkimi 1 godzinnymi intensywnymi treningami. 

Naukowcy twierdzą, że jeśli  wydatki energetyczne są zbliżone, to dłuższy trening o słabszej intensywności może dawać lepsze rezultaty niż krótki wyczerpujący wysiłek spowodowany  intensywnymi, forsownymi ćwiczeniami. Jedna godzina codziennego intensywnego wysiłku fizycznego nie może zrekompensować negatywnych skutków braku aktywności przez resztę dnia, szczególnie w przypadku utrzymania  prawidłowego poziomu cholesterolu i insuliny we krwi.

Dlatego pamiętajmy aby jak najwięcej czasu spędzać na długich   spacerach, chodzeniu czy nawet staniu, co będzie dla naszego zdrowia korzystniejsze niż intensywny, godziny trening. A wydatek energetyczny będzie podobny.


data ostatniej modyfikacji: 2013-02-20 20:18:27


 
Polityka Prywatności