Medycyna - różne artykuły

Możemy zarazić się niedożywieniem

siedzący na ziemi ciemnoskóry chłopczyk

Niedożywienie to nie tylko skutek złej diety, ale i niewłaściwej flory bakteryjnej w układzie pokarmowym człowieka. Dwa uzupełniające się badania sugerują, że mikroorganizmy odgrywają istotną rolę zarówno w rozwoju, jak i w leczeniu postaci niedożywienia znanej jako kwashiorkor.

Niedożywienie typu kwashiorkor, związane z niedoborem właściwej jakości białka, jest przyczyną śmierci dzieci na całym świecie. Osoby cierpiące na kwashiorkor są osłabione, apatyczne, a zanik tkanki tłuszczowej i mięśni  może być maskowany obrzękami, głownie w obszarze brzucha.

Naukowcy zadawali sobie pytanie, dlaczego niektóre dzieci są na kwashiorkor bardziej podatne, podczas gdy przebywający w takich samych warunkach rówieśnicy mają się dużo lepiej.

Zespół Jeffreya Gordonsa z Washington University w St Louis (USA) przedstawił wyniki swoich badań na łamach "Science", że kwashiorkor może mieć związek z żyjącymi w przewodzie pokarmowym drobnoustrojami.

Naukowcy pracując w południowym Malawi, obserwowali pary identycznych i nieidentycznych bliźniąt, w których jedno dziecko cierpiało na kwashiorkor a drugie nie - pomimo wspólnych genów i takiej samej diety. Badacze pobrali próbki stolca od bliźniąt i wprowadzili je do jelit myszy, którym zaaplikowano typową, ubogą w składniki odżywcze malawijską dietę.Wszystkie myszy straciły na wadze, ale niektóre bardziej i szybciej niż inne. Okazało się, że w najgorszym stanie były myszy, którym podano próbki od dzieci z kwashiorkor. Sugerowało to, że winę mogą ponosić bakterie.

Naukowcy przebadali więc florę jelitową gryzoni i stwierdzili znacznie powiększony poziom bakterii związanych z chorobami takimi jak zapalenie jelit. Stąd wniosek, iż niewłaściwa flora bakteryjna może pogarszać niedożywienie.

W innej pracy opublikowanej w "The New England Journal of Medicine" przez Indi Trehan z Washington University,  przedstawiono że  wyniki leczenia kwashiorkor odpowiednią dietą są znacznie trwalsze, jeśli diecie towarzyszy podawanie antybiotyków. W miejsce zniszczonych przez antybiotyki "złych" bakterii pojawiają się szczepy o korzystniejszym dla dzieci działaniu.

Bardzo możliwe, że wkrótce uda się przygotować mieszanki bakterii wspomagające leczenie niedożywienia oraz innych zaburzeń związanych z układem pokarmowym. Na University of Minnesota w Minneapolis Alexander Khoruts od dawna używa metody "przeszczepiania próbek kałowych" w leczeniu uporczywych zakażeń bakterią Clostridium difficile.

data ostatniej modyfikacji: 2013-02-20 19:02:17INFORMACJE, OGŁOSZENIA

Przegląd uczelni w Polsce
SGGW_BANER_220x300px_1.jpg

przeglad_uczelni_boks_220.gif
 
Polityka Prywatności