Żel w żołądku i na włosach

Producenci żywności mają nowy sposób na to, żeby sprzedać nam mniej w takiej samej cenie a na dodatek będziemy bardziej syci (:. Prawdopodobnie nowy związek będziemy niedługo zjadać w naszym ulubionym jogurcie i nie tylko.

Naukowcy odkryli, że zastosowanie unowocześnionej postaci metylocelulozy w produktach spożywczych pozwoli nam na długotrwałe zaspokojenie głodu. Czy to przypadkiem nie znana nam "Metoda na głoda"?

Metyloceluloza jest od dawna stosowana w przemyśle spożywczym jako środek zagęszczający lub emulgator. Wykorzystuje się ją przy produkcji wypieków, przekąsek oraz gotowych dań.

Ten związek chemiczny ma postać białego proszku, który rozpuszcza się w zimnej wodzie, tworząc gęsty roztwór. Po podgrzaniu roztwór zamienia się w żel, brrr.

I właśnie ten mechanizm został wykorzystany przez naukowców z Dow Wolff Cellulosics w Bomlitz (Niemcy), którzy stworzyli unowocześnioną wersję metylocelulozy - SATISFIT-LTG - po zjedzeniu przemieniającą się pod wpływem temperatury ciała człowieka w żel. Żel ten zalega w żołądku przez jakiś czas, wywołując wrażenie sytości i powodując zmniejszone spożycie kalorii w ciągu następnych godzin. Niektórzy z nas będą mieć zatem żel w żołądku i na ... włosach.

"Ten składnik sprawia, że ludzie czują się pełni po zjedzeniu mniejszych ilości pokarmu. Mając poczucie pełności i zaspokojenia głodu, nie będą oni znów pragnąć jedzenia" - mówi Carsten Huettermann, pracownik firmy Dow Wolff Cellulosics.

Ochotnicy, który zdecydowali się na wypróbowanie SATISFIT-LTG, czyli na dłuższe przetrzymanie żelu w żołądku, zostali zaproszeni na ucztę dwie godziny po połknięciu unowocześnionej metylocelulozy. Dzięki temu podczas właściwego posiłku zjedli mniej, ograniczając spożycie kalorii o 13 proc.

Tradycyjna wersja metylocelulozy nie wywoływała efektu nasycenia, gdyż zbyt szybko przelatywała przez żołądek. Nowa postać metylocelulozy, dzięki swym właściwościom, zostanie prawdopodobnie wykorzystana w przyszłości do wytwarzania zimnych produktów spożywczych, jogurtów, koktajli, itp.

Podsumujmy więc. Teraz zjemy nasz ulubiony jogurt i będziemy bardziej syci, więc następny jogurt zjemy później. Ten czas wykorzystamy na sex. I jest tylko pytanie, czy żel w żołądku nie będzie nam w tym przeszkadzał:)


data ostatniej modyfikacji: 2012-08-24 22:10:52


 
Polityka Prywatności