Psychoterapia grupowa – w grupie siła!

Życie na własny rachunek, z dala od rodziców i znanego otoczenia dla niektórych młodych osób – studentów, jest tak dużym stresem, że mogą pojawić się objawy np. lękowe czy depresyjne. Kolejnym "wrażliwym" okresem jest czas kończenia studiów. Psychoterapia grupowa jest szansą dla młodych osób pragnących "uporządkować" swoje życie emocjonalne, pozbyć się różnych objawów i poprawić relacje z innymi ludźmi.

Propozycja Poradni Psyche i Oddziału Dziennego skierowana jest do ludzi młodych – głównie studentów przez cały rok. Osoby, które podczas roku akademickiego nie dysponują wystarczającą ilości czasu mogą odbyć też intensywną psychoterapię podczas wakacji – mówi psychoterapeuta Anna Abakumowicz z Poradni Psyche i Oddziału Dziennego Scanmed Multimedis w Krakowie.

Studenci są bardzo różnorodną grupą osób, wśród nich coraz częściej spotykamy osoby, które, oprócz uczenia się pracują i zarabiają na swoje utrzymanie. Studenci mają dużą potrzebę doświadczania nowości, chętnie myślą o swoim rozwoju, inwestują w siebie także poprzez podejmowanie psychoterapii. Psychoterapia jest dla nich często metodą leczenia mającą na celu eliminację konkretnych objawów.

Jest to także inwestycja na przyszłość, która ma pomóc lepiej funkcjonować w relacjach z innymi ludźmi. Studenci przychylnie podchodzą do psychoterapii także podczas wakacji, kiedy bez różnych obciążeń mogą zająć się rozwiązywaniem swoich problemów –
mówi Anna Abakumowicz z Poradni Psyche.

Własna decyzja i motywacja

Psychoterapia grupowa prowadzona przez psychoterapeutów Scanmed Multimedis to oferta dla tych młodych osób, które podczas wakacyjnej przerwy w nauce, chcą rozwiązać kłopoty natury emocjonalnej i wewnętrzne konflikty, mówi psychoterapeuta Anna Abakumowicz: zajęcia terapeutyczne proponujemy osobom, które czują, że w ich życiu istnieją problemy rzutujące np. na relacje z ludźmi. Pomagamy osobom mającym różne stany depresyjne, lękowe, które doświadczają objawów somatycznych, maja problemy ze snem czy  jedzeniem, nie potrafią odnaleźć się w kontaktach z grupą rówieśniczą.

W celu lepszego poznania problematyki naszych pacjentów podjęcie psychoterapii jest poprzedzone diagnozą zarówno psychiatryczną jak i psychologiczną. Wiele osób nie łączy bezsenności czy bólów głowy z kłopotami natury psychologicznej. Tymczasem objawy somatyczne bardzo są przejawem różnych nieświadomych problemów psychicznych.

Osoba kwalifikowana do psychoterapii podejmuje zawsze samodzielnie decyzję o udziale w grupie psychoterapeutycznej. Niezmiernie ważna jest przemyślana decyzja i własna motywacja. Udział w psychoterapii wymaga zaangażowania emocjonalnego oraz poświęcenia czasu.         

W grupie siła!

Psychoterapia grupowa sprzyja poznawaniu siebie, innych osób i związków z nimi. Udział w grupie pozwala na wytworzenie więzi między osobami, które mają ten sam lub podobny problem, Regularne spotkania i poczucie bezpieczeństwa umożliwia pracę nad sobą, rozwiązywanie problemów i docieranie do ich przyczyn.

Podstawowym warunkiem udziału w psychoterapii grupowej jest zachowanie dyskrecji i dobrowolność. Praca w grupie pozwala usłyszeć od innych różne opinie na swój temat, pozwala zaobserwować indywidualne trudności w relacjach z poszczególnymi osobami, z grupą i z prowadzącymi psychoterapeutami.

Zachowanie się w grupie jest odzwierciedleniem trudności jakie pojawiają się w codziennym życiu, dlatego informacje zwrotne pozwalają wyciągać wnioski na temat tego co może być problemem na co dzień. Grupa terapeutyczna sprzyja poszerzeniu i pogłębieniu świadomości na swój temat.  – wyjaśnia specjalista Scanmed Multimedis.       

Terapia podczas wakacji?

Oferta Scanmed Multimedis to program psychoterapeutyczny obejmujący 12 tygodniową terapię. W ciągu tygodnia sesje odbywają codziennie. Trzy dni poświęcane są terapii tzw. "rozmawianej", a dwa kolejne na zajęcia z psychorysunku i trening interpersonalny. Grupy organizowane w ramach Oddziału Dziennego pracują przez cały rok także w czasie wakacji.

Intensywność spotkań pozwala na całościowe i wnikliwe zajęcie się problematyką Pacjenta. Celem psychoterapii jest dotarcie do przyczyn występujących trudności. Przyczyny te są zwykle ukryte i dotarcie do nich wymaga czasu i cierpliwości. Jednak warto zastanowić się czy nie "poświęcić" trochę czasu aby pozbyć się dolegliwości, mieć lepsze relacje z innymi ludźmi i więcej wiedzieć o sobie - opowiada psychoterapeuta Anna Abakumowicz.    


data ostatniej modyfikacji: 2012-07-06 13:17:10


 
Polityka Prywatności