Grzybica w zimie i lecie

ZIMA i Lato pełne zagrożeń

Wakacje, ferie, urlop jakże są zwykle przez nas wyczekiwane. Cieszymy się na spotkanie ze słońcem, marzymy o wycieczkach, zwiedzaniu nowych miejsc, o górskich wyprawach, beztroskim wylegiwaniu się nad wodą lub szusowaniu na słonecznym stoku. Wielu z nas cieszy się, że będzie mogło uprawiać sport, na który na co dzień często czasu nie mamy – tenis, jazdę na rowerze, pływanie, coraz częstsze  nurkowanie, jazdę na łyżwach, nartach czy snowboard. Ruch na świeżym powietrzu jest nam tak potrzebny jak zdrowy sen i odpoczynek od stresów dnia codziennego.

Warto jednak pamiętać, że okres wyjazdów tak letnich, jak i zimowych to także pora wielu zagrożeń, a wśród nich wysokie ryzyko zachorowania na grzybicę stóp.

Na grzybicę choruje coraz więcej osób – ocenia się, że cierpi na nią obecnie 42% naszego społeczeństwa, zaliczana jest nawet do chorób cywilizacyjnych. Do infekcji dochodzi bardzo łatwo np. poprzez wspólne korzystanie z natrysków, wanny, ręcznika czy nożyczek do paznokci. Warto uświadomić sobie, które z naszych zachowań może rodzić zagrożenie i odpowiednio je modyfikować. Należy pamiętać, że jest to dolegliwość powszechna, która nie kończy się z przekroczeniem polskich granic. Kraje wysoko rozwinięte mają również problem z grzybicą. Grzyby chorobotwórcze obecne są wszędzie i wszędzie obowiązuje nas zachowanie zdrowego rozsądku i unikanie niepotrzebnych zagrożeń.

Gdy zauważymy niepokojące objawy nie wpadajmy w panikę. Jeśli zajmiemy się grzybicą od razu, nie dojdzie do rozszerzenia infekcji czy zarażenia innych osób. Pomóc nam w tym mogą nowoczesne leki do stosowania miejscowego, skuteczne w walce z grzybicą – dostępne w aptece bez recepty.

Przede wszystkim potrzebna jest jednak profilaktyka i obserwacja skóry. Wczesne wykrycie problemu, pozwoli na jego szybkie zwalczenie, zaniedbanie – może doprowadzić do rozwoju np. grzybicy paznokci – a tu leczenie będzie dłuższe, wymagające porady specjalisty i stosowania długotrwałej, najczęściej kosztownej kuracji lekami na receptę oraz ścisłego przestrzegania zaleceń lekarza. Zaniedbanie sprawi, że staniemy się źródłem zakażenia dla innych osób.
            
Najbardziej rozpowszechniona postać grzybicy  to grzybica stóp.

Powodują ją najczęściej grzyby chorobotwórcze z rodzaju Trichophyton, Microsporum i Epidermophyton. Zwykle zmiany pojawiają się najpierw w przestrzeniach międzypalcowych stopy, następnie grzybica atakuje grzbiet i podeszwę stopy, a także paznokcie. Najczęściej obserwuje się zmiany między palcami: złuszczanie, macerację, pękanie naskórka. Inna z kolei odmiana grzybicy wywołuje ogniska rumieniowe z pęcherzykami. Możliwe jest także nadmierne rogowacenie skóry połączone z jej pękaniem (zwłaszcza na podeszwach stóp). Grzybicy może również towarzyszyć świąd skóry oraz bardzo nieprzyjemny zapach potu. Natomiast w przypadku grzybicy paznokci – nie sposób nie zauważyć zmętnienia, zgrubienia płytki paznokciowej oraz jej kruchości.

Dlaczego latem i zimą musimy szczególnie uważać?

Przede wszystkim dlatego, że grzyby lubią ciepło i wilgoć. Lato i zima sprzyja sytuacjom, gdy nasze stopy są wilgotne, spocone, często w zakrytym, nie przewiewnym obuwiu utrzymującym wilgoć przez wiele godzin. W pewnych miejscach obecność dermatofitów jest bardziej prawdopodobna. Są to np. baseny, ogólnodostępne prysznice, szatnie, a nawet wykładziny hotelowe, gdzie często stąpamy gołą stopą.  Zimą też narażeni jesteśmy na grzybice podczas korzystania z wypożyczalni np. łyżew, butów narciarskich, czy innego obuwia sportowego.

Obuwie

Korzystając ze słonecznej, ciepłej pogody latem powinniśmy jak najczęściej pozwalać stopom swobodnie oddychać. Klapeczki czy sandałki są dla stóp bardzo korzystne, zapewniają dobry dostęp powietrza i suchość zmęczonej stopie.

Nie zawsze jednak świeci słońce i nie zawsze klapeczki są mile widziane czy wskazane. Nasze stopy „ze smutkiem myślą” o obowiązujących w biznesie zasadach, zgodnie z którymi kobieta, nawet latem, nie powinna pokazywać odkrytych nóg, jak również palców stóp w półodkrytych butach. Podobnie nasi panowie, nosząc zakryte obuwie, jak przystało na wymagany w biznesie formalny strój, spędzając w biurze nawet kilkanaście godzin dziennie, zapominają o swoich stopach. 

Jeśli jest to tylko możliwe, pozwólmy naszym stopom i… pantoflom odetchnąć i nie zakładajmy przynajmniej tych samych butów dzień po dniu. Nawet obuwie ze skóry potrzebuje 24 godzin odpoczynku, by osuszyć się. Unikajmy obuwia i skarpet z tworzyw sztucznych – nogi w nich zdecydowanie szybciej pocą się, a wilgoć,  pamiętajmy, to czynnik sprzyjający rozwojowi grzybicy. Po powrocie do domu warto stopom zafundować odświeżającą kąpiel i na koniec dokładnie osuszyć skórę.

Sport

Kilka godzin spędzanych w obuwiu sportowym podczas intensywnego poruszania się – to konieczność założenia przewiewnego obuwia, nigdy zaś z tworzywa sztucznego. Chociaż, jak w przypadku butów do nart, nie zawsze jest to możliwe. Potrzebne są nam również odpowiednie skarpety – naturalne lub specjalne dla osób uprawiających sport, chroniące stopy przed nadmiernym poceniem się.

Prysznic po aktywności ruchowej należy zakończyć starannym wysuszeniem ciała, zwłaszcza w przestrzeniach między palcami oraz fałdach skórnych. Jest to szczególnie ważne np. po wizycie w klubie sportowym, tenisowym, fitness, na siłowni – gdy powracamy do swojej codziennej odzieży po zmianie ubrania sportowego. Szczególnie warto mieć ze sobą dodatkowo czyste, suche skarpetki.

Turystyka

Podczas górskich wycieczek musimy zwrócić szczególną uwagę na nasze stopy. Buty odpowiednio przystosowane do górskich warunków, najczęściej sięgają ponad kostkę. Przy wyborze obuwia zwracajmy uwagę na jego przewiewność i rozmiar: stopa musi czuć się swobodnie, by uniknąć otarć i odparzeń.  Turyści powinni odpowiednio dawkować wycieczki, by nie obciążać nadmiernie stóp. I tu pamiętajmy znowu o właściwym doborze skarpet.  Wytrawni turyści wiedzą, że przyczyną bąbli są nie tylko przyciasne buty, ale także niewłaściwe skarpetki.

Podobne zasady obowiązują podczas wycieczek miejskich. Bywa przecież, że zwiedzając nowe miejsca, krążymy po ulicach, placach, zaułkach miasta cały dzień. Warto pomyśleć wcześniej o odpowiednio wygodnym i przewiewnym obuwiu.

Kąpiele

Latem korzystamy z kąpielisk na otwartym powietrzu, zimą częściej z krytych basenów, ale zawsze po kąpieli spłukujemy ciało pod ogólnodostępnymi prysznicami. Warto pamiętać by przed skorzystaniem z natrysku nałożyć własne klapki, ponieważ grzyby lubią wolno stojącą wodę, brodziki , które są obecne w okolicach pryszniców czy przy wejściu na kryty basen.

Na campingach korzystamy również ze wspólnych łazienek z natryskami, gdzie często rozłożone są drewniane pomosty. Są one znakomitym siedliskiem grzybów, dlatego tam także niezbędne jest obuwie chroniące stopy.
        
Ośrodki wczasowe

Grzyby mogą mieć siedlisko także w wykładzinach czy dywanach hotelowych, dlatego nie należy chodzić na boska po takich podłożach. Na wakacjach generalnie nie zaleca się  chodzenia na bosaka, chyba że po plaży. Podobnie jest w ośrodkach wczasowych, podczas obozów dla młodzieży – przez wszystkie te miejsca, z jednej strony przewijają się setki nieznanych ludzi, a z drugiej obecność dermatofitów jest bardzo prawdopodobna.

Wspólnota – bez przesady

Wspólne wakacje, wyjazdy zwłaszcza jeśli chodzi o młodzież, sprzyjają wspólnocie na wielu płaszczyznach. Niech nie kusi nas korzystanie z ręcznika kolegi, nie pożyczajmy też własnego płaszcza kąpielowego, ręcznika czy ubrań. Jeśli nawet koleżanka nosi ten sam numer butów – niech pozostaną to dalej tylko jej buty. Pamiętajmy, że nawet nożyczki do paznokci mogą być źródłem zakażenia.

Zabierz ze sobą krem przeciwgrzybiczny
        
Profilaktyka jest więc podczas wyjazdów szczególnie ważna. Warto obok innych leków zabrać ze sobą przykładowo jeden z kremów dostępnych w aptece bez recepty. Leki te można kupić prawie w każdej aptece. Gdy zauważymy jakieś niepokojące zmiany, nie czekajmy do końca turnusu czy powrotu do domu. Wcierajmy lekko krem raz lub dwa razy dziennie. Są to leki nowej generacji – bezpieczne, szybkie i skuteczne w działaniu. Na pewno przyniosą pożądany efekt w przypadku infekcji grzybiczych.


INFORMACJE, OGŁOSZENIA

Przegląd uczelni
PUM_220.jpg

 
Polityka Prywatności