Witamina C nie chroni przed przeziębieniem?Regularne przyjmowanie witaminy C raczej nie chroni przed przeziębieniem, ale może nieco skrócić czas rwania choroby - uważają badacze.


Witamina C (inaczej kwas askorbinowy) reguluje wiele ważnych procesów biologicznych w naszym ciele, m.in. czuwa nad prawidłową pracą komórek odporności i pomaga im zwalczać infekcje. Ludzie nie produkują tej witaminy i dlatego muszą ją spożywać wraz z pokarmem.

W latach 70. popularne stało się przekonanie, że regularne stosowanie witaminy C w postaci farmakologicznej może zapobiegać przeziębieniom i pomaga je leczyć. Przyczyniła się do tego w dużym stopniu książka laureata Nagrody Nobla z chemii - Linusa Paulinga. Nosiła ona tytuł "Witamina C i przeziębienie".

Autor przedstawiał w niej liczne argumenty, które miały zachęcić do zażywania ogromnych dawek witaminy C dziennie. Jednak badania prowadzone od tego czasu dawały sprzeczne wyniki.

Aby rozstrzygnąć rolę witaminy C w prewencji przeziębień badacze z Uniwersytetu w Helsinkach razem z kolegami z Australii przeanalizowali wyniki 55 różnych doświadczeń z lat 1940-2004. Wszystkie oceniały korzyści zdrowotne płynące z regularnego zażywania witaminy C - w dawkach przynajmniej 200 miligramów na dzień.

Okazało się, że w większości przypadków witamina C nie chroniła przed przeziębieniami. Badacze zaobserwowali też, że dzięki niej czas trwania choroby skracał się w niewielkim stopniu.

Nie znaleziono natomiast dowodów, by zażywanie witaminy C od pierwszego dnia przeziębienia skracało chorobę. Jedyny pozytywny efekt uzyskano dla bardzo wysokiej dawki - 8 gram dziennie.

"Z naszych badań wynika, że regularne dawki witaminy C mogą działać ochronnie tylko u nielicznych osób" - komentuje biorący udział w badaniach Robert Douglas z Narodowego Uniwersytetu Australijskiego w Cranberra.

Autorzy, przyznają jednak, że duże korzyści z regularnego stosowania witaminy C mogą odnieść te osoby, które są narażone na silny stres fizyczny - np. z powodu ekstremalnego wysiłku czy bardzo niskich temperatur. Dotyczy to np. żołnierzy, maratończyków czy narciarzy. Dzięki witaminie C ryzyko przeziębienia może u nich spaść nawet o połowę.

INFORMACJE, OGŁOSZENIA

Przegląd uczelni
WSEiTszczecin_220.jpg
WSIiZ_220.jpg
 
Polityka Prywatności