Myj zęby - unikniesz udaru i zawałuDbanie o zęby może zmniejszyć ryzyko udaru i zawału, gdyż istnieje związek między infekcją dziąseł a chorobami serca - potwierdzają amerykańscy naukowcy.


Naukowcy z Columbia University Medical Center zmierzyli ilość bakterii w jamie ustnej u 657 osób, które nie miały wcześniej udaru ani zawału. Zbadali też za pomocą USG ich tętnice szyjne, by ocenić zagrożenie miażdżycą.

Narastanie zmian miażdżycowych w tętnicach powoduje ich zwężenie i może prowadzić do udaru lub zawału serca. Okazało się, że u ludzi o wyższym poziomie bakterii powodujących chorobę dziąseł, tętnice szyjne były bardziej zwężone. Naukowcy wykazali, że miażdżyca tętnic jest powiązana z pewnym typem bakterii jamy ustnej, które wywołują chorobę przyzębia.

"Ważnym rezultatem badań jest pokazanie relacji między określonymi bakteriami a miażdżycą tętnic szyjnych. Zależność ta nie występuje dla pozostałych bakterii jamy ustnej" - powiedział dr Panos N. Papapanou, współautor badań.

Bakterie wywołujące infekcję dziąseł mogą przemieszczać się po organizmie przez krwiobieg i pobudzać system immunologiczny, powodując zapalenie prowadzące do zwężenia tętnic - tłumaczy dr Moise Desvarieux, który nadzorował badania.

"To do tej pory najbardziej przekonujący dowód, że choroba dziąseł może prowadzić do udaru lub choroby sercowo-naczyniowej. Jednakże chorobom dziąseł można zapobiegać i leczyć je. Dbanie o stan zębów i jamy ustnej może więc mieć znaczący wpływ na stan naszego serca" - podkreślił Desvarieux.

Wcześniejsze badania sugerowały istnienie związku między miażdżycą a chorobą przyzębia, objawiającą się utratą zębów czy powstawaniem "kieszonek" w dziąsłach. Po raz pierwszy jednak zbadano mikrobiologię infekcji okołozębowej i potwierdził się jej związek z miażdżycą tętnic.

INFORMACJE, OGŁOSZENIA

Przegląd uczelni
WSEiTszczecin_220.jpg
boks_220.gif
 
Polityka Prywatności