Student NEWS - nr 38 - okładka
W numerze m.in.
 
Humor dnia

Po hibernacji 10-letniej, budzi się: Clinton i Putin. Putin patrzy w gazetę i zaczyna się śmieć i mówić: USA przeszło na komunizm.
Clinton też bierze gazetę i zaczyna się śmiać i mówi: zamieszki na granicy Polsko-Chińskiej.

.            

Pięć błędów popełnianych przez początkujących...

 

 

Nie zależnie od tego czy jest się nowicjuszem w fitness klubie, czy może też zaczynasz ćwiczenia od nowa po dłuższej przerwie istnieje pewne niebezpieczeństwo, że plan może się nie powieść. Poniżej przedstawiamy przyczyny oraz sposoby uniknięcia takich sytuacji:

 

1.Przetrenowanie

Zaskakująco duża ilość kontuzji w sporcie powodowana jest wykonywaniem ćwiczeń ze zbyt dużym obciążeniem, a co gorsza zbyt wcześnie, gdy organizm nie jest jeszcze gotowy na taki wysiłek. Dlatego zacznij powoli z rezerwą, od mniejszych obciążeń, staraj się „słuchać własnego ciała”. Lekki ból mięśnia zmęczonego tuż po ćwiczeniu jest objawem dobrze wykonanego ćwiczenia.

Najczęściej parę ćwiczeń rozciągających mięśnie (ale gdy mięsień jest jeszcze rozgrzany) pomaga w usunięciu problemu. 

 

2.Brak doświadczenia

Jeżeli nie masz pewności, jak używać maszyny i przyrządy, jak często i z jakim natężeniem, nie krępuj się: zapytaj najlepiej instruktora, obsługę klubu lub zdobądź odpowiednią wiedzę studiując lekturę. Nikt nie będzie cię obwiniał za fakt, że chcesz wiedzieć więcej niż wiesz. Stwierdzenie “koniec języka za przewodnika” w tym przypadku może zaoszczędzić nieprzyjemności i kłopotów.

 

3.Systematyczość

Niektórzy lubią ćwiczyć wcześnie rano witając dzień wzmożonym wysiłkiem. Inni natomiast preferują wieczorną aktywność jako narzędzie do walki z całodziennym stresem. Wybierz odpowiedni termin dla siebie i wpisz go w swój kalendarz jako stały element życia. Gdy planujesz ćwiczyć po pracy, zabierz potrzebne rzeczy ze sobą do biura. Z własnego doświadczenia wiemy, że powrót do domu dla zmiany ubrania, mała kanapka w  kuchni lub karmienie rybek

w akwarium, często kończy się w fotelu przed telewizorem.

 

4. Nuda

Nawet dziecko to wie, że tylko aktywność dająca przyjemność i zabawę ma szansę na przetrwanie. Nawet najbardziej wyzywające ćwiczenia mogą być nużące. Dlatego staraj się zmieniać zestawy ćwiczeń jak najczęściej. Próbuj różnych rozwiązań, maszyn, urządzeń. Słuchaj muzyki podczas ćwiczenia.

Jednym z najlepszych sposobów na nudę jest ćwiczenie z partnerem lub w grupie przyjaciół.  

 

5. Brak ustalonych celów

Jeżeli przychodzisz do klubu nie mając w głowie co byś chciał zrobić, prawdopodobnie nie zdziałasz zbyt wiele.

Postaraj się wyobrazić po co tu przyszedłeś (mocniejsze ręce lub nogi, jeszcze bardzie płaski brzuch) a następnie pilnuj aby postęp lub rozwój były możliwe do sprawdzenia. Przykładowo gdy w styczniu potrafiłeś podnieść sztangę 25 kilową 12 razy

a w lutym 12 razy podnosiłeś 30 kilo, to taki postęp jest łatwy do zmierzenia.

 

źródło: www.fitnessclub.pl