Student NEWS - nr 8 - okładka
W numerze m.in.
 
Humor dnia
Studenci wybrali się na egzamin. Czekają pod drzwiami sali, nudziło im się wiec zaczęli się bawić indeksami. Tak jak to się kiedyś grało monetami w podstawówce - czyj indeks zatrzyma się bliżej ściany. Tylko że jednemu to nie wyszło zbyt dobrze, bo zamiast w ścianę trafił indeksem pod drzwi, i do sali w której siedział egzaminator. Przeraził się okrutnie, ale za chwile indeks wyleciał z powrotem. Otwiera, patrzy, a tu ocena z egzaminu: 4.0 Ucieszył się, no więc koledzy postanowili wrzucać dalej. Kolejny dostał 3.5, następny 3.0. W tym momencie zaczęli się zastanawiać... Kolejna ocena wydawała się dosyć jednoznaczna (2.5 nie wchodziło w grę). Wreszcie jeden postanowił zaryzykować. Wrzuca indeks... Czeka... Nagle otwierają się drzwi, staje w nich egzaminator:
- Piątka za odwagę!
.            

Przedsiębiorczym okiem

Jacek Bachalski FELIETON

Co ma bezrobocie do przedsiębiorczości?

Najkrócej mówiąc jest ono konsekwencją jej braku. Bezrobocie jest pochodną nie tylko braku miejsc pracy w zakładach czy urzędach - chociaż te mają wyjątkową zdolność do ich tworzenia, rozwadniając obowiązki na nowych i wymyślając kolejne wątpliwe zadania. Przede wszystkim jest wynikiem wychowania w domu i nauczania w szkole. Jest także kon-sekwencją postawy życiowej rodzica, obserwowanego przez małolata. Wypada też uczciwie stwierdzić, że ma na nie wpływ dynamika zjawisk demograficznych.
Chcę zdradzić swój pogląd tylko na to, co możemy zdecydowanie zmienić - my sami, bez pomocy państwa. Myślę głównie o wychowaniu, poprzez dawanie przykładu - swojego, bądź kogoś innego z własnego otoczenia.
Piszę o tym, bo jest z tym nie za dobrze w Polsce. Do niedawna strach było pokazywać własne osiągnięcia - szczególnie finansowe (mój tata mawiał wtedy: tisze jediesz dalsze budiesz) - a teraz jest o nie niezmiernie trudno ze względu na konkurencję i prawno-ekonomiczne warunki działania. Aby dzisiaj osiągnąć sukces trzeba być nie tylko bardzo pracowitym (pomijam koneksje, układy i przekręty), ale przede wszystkim niesamowicie kreatywnym. A to już jest elementarną składową PRZEDSIĘBIORCZOŚCI. Czy pomyśleliście to samo co ja? Pewnie jesteśmy zgodni! Brak nam „nieco" kreatywności. Co to właściwie jest ta kreatywność i kiedy, albo jak się jej uczymy? Odpowiedź nie jest wcale taka trudna. Napiszę o tym za miesiąc.

Jacek Bachalski
przedsiębiorca, poseł, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Przedsiębiorczości