8 aplikacji na Androida pomocnych w nauce języka

System Android to obok Windowsa najpopularniejszy system operacyjny urządzeń mobilnych. W czasach kiedy z internetu korzystamy nie okazjonalnie a permanentnie, tak do pracy, jak i nauki, rozrywki ważnym elementem rozwoju rynku oprogramowania są aplikacje mobilne z przeznaczeniem na Androida. Wiele z aplikacji kompatybilnych jest zarówno z IOS jak i Androidem, jednak przeważają na rynku aplikacje współpracujące z Androidem.

Również wśród urządzeń mobilnych liderem jest Android i raczej w najbliższej perspektywie lat się to nie zmieni, chyba że zastąpi Androida zupełnie nowy system wchodzący na rynek. Jak wybrać spośród morza dostępnych aplikacji te najciekawsze i najlepsze, pomocne w nauce języka obcego? Bądź co bądź zawsze ranking ten będzie subiektywny, bowiem wiele aplikacji jest równie wartościowych a przemawiają do nas jedynie wybrane poprzez zastosowana grafikę, nawigację, intuicyjność obsługi zadań i złożoność czy formułę jaką aplikacja przybiera. Do najpopularniejszych aplikacji mobilnych, które z założenia służą celom edukacyjnym należy Duolingo, Babbel jak i FluentU, czy Busuu, Rosetta Stone. Poza światowymi liderami rynku również jest w czym wybierać na polskim rynku, z aplikacji polskojęzycznych które powstały, by usprawnić naukę języka.

Najwięcej aplikacji powstaje do nauki angielskiego, tak na poziomie podstawowym jak i zaawansowanym. W zależności od osobistych celów stosowania aplikacji w nauce możemy zauroczyć się aplikacjami opartymi na mediatece, czy też na quizach i grach. Aby przeczytać inny artykuł o aplikacjach kliknij tutaj.

  • Ciekawą aplikacją jest FluentU. Aplikacja kompatybilna z Androidem pozwalająca korzystać z bardzo bogatej mediateki. W zbiorach mediów znajdują się fragmenty wywiadów, wiadomości, bajek, filmów jak i teledysków. Różnorodność pozwala uczyć się z wielu źródeł, dotykając różnych tematów, przy okazji przyzwyczajając się do tempa wypowiedzi, akcentu i gramatyki. Interaktywne słówka oraz wersja z napisami to idealny sposób na naukę języka dla początkujących.

  • Równie atrakcyjną aplikacją a oparta na innej metodzie nauki jest Rosetta Stone. To program do nauki słownictwa, początkowo uczymy się słówek elementarnych i podstawowych, z czasem przechodząc do szczegółowych określeń z danego tematu.

  • Bardziej typową aplikacją do nauki jest Babbel. Wielojęzyczna aplikacja pomagająca w kompleksowej nauce, będąca idealną powtórką. Kompozycja ćwiczeń w Babbel pozwala na utrwalenie praktycznych wyrażeń i konstrukcji gramatycznych. Uzupełnieniem aplikacji są rozmaite quizy i zabawy słowne. Ciekawostką dotyczącą aplikacji jest jej szata graficzna oparta na szablonie zaczerpniętym z G+, dzięki czemu użytkownicy Google+ nie będą mieć problemów z obsługą i poruszaniem się w aplikacji.

  • Wyjątkową aplikacją pomocną w nauce języków może okazać się Musixmatch. To aplikacja odtwarzająca piosenki i teledyski z różnych gatunków muzycznych wraz z tekstem. Rozmaite ćwiczenia jakie towarzyszą plikom związane ze znajomością treści, słownictwa pozwalają uskutecznić naukę języka poprzez muzykę.

  • Polską produkcją jest aplikacja LingLing, która zdobyła swych fanów na całym świecie. Unikalna forma nauki wykorzystuje kilkanaście postaci animowanych zwierząt, które pomagają w przejściu kolejnych etapów nauki skoncentrowanej głównie na poznawaniu słownictwa. Regularne powtórki wiedzy przyczyniają się do trwałego zapamiętywania. Dodatkiem do aplikacji jest możliwość dzielenia się wynikami, przyznawania sobie medali i odznaczeń, a także algorytm rozpoznający nasze trudności i proponujący nam ćwiczenie słówek jakie zapominamy. To idealna propozycja dla nieco młodszych uczniów, którzy lubią bawić się słowem, rozwiązywać szarady.

  • Do najczęściej wymienianych aplikacji pomocnych w nauce zdalnej języka i nie tylko angielskiego należy amerykański gigant Memrise. Opiera się ona na mnemotechnikach oferując całe mnóstwo fiszek usprawniających poznawanie słownictwa, którym towarzyszą ćwiczenia praktyczne ukazujące poprawne użycie danego słowa, wyrażenia w zdaniu, kontekście. To interaktywny słownik z wersją ćwiczebną. Zaletą tejże aplikacji jest możliwość pobrania ćwiczeń na tablet, smartfon i odtwarzania ich w wersji offline. Tym samym kursy Memrise są idealna pomocą nawet na egzotycznych wakacjach, w samolocie, czy w miejscach o braku dostępu do sieci.

  • Modną i niezwykle dynamicznie rozwijającą się aplikacja do nauki wielu języków na wszystkich poziomach zaawansowania jest Duolingo. Formuła współzawodnictwa w pokonywaniu kolejnych etapów kursu wspiera motywację do nauki. W dużej mierze aplikacje współtworzą sami użytkownicy wzajemnie się oceniając, stawiając sobie wyzwania i łącząc się w grupy dzielące się wiedza i doświadczeniem. Wielu osobom Duolingo przypomina grę komputerową poprzez poziomy, życia i gwiazdki za wykonane zadania. Zaletą tej aplikacji jest kompleksowość, ćwiczyć z Dulolingo można nie tylko słownictwo i gramatykę, ale również płynność wypowiedzi, pisownię i rozumienie ze słuchu.

  • Dostępna w GooglePlay aplikacją do nauki języków jest także Busuu. Samodoskonaląca się społeczność to podstawa aplikacji. W zasobach aplikacji znajdują się rozmaite zadania i materiały multimedialne. Wiele ćwiczeń dodawanych jest przez użytkowników. Co więcej korzystając z aplikacji możemy uczyć się wielu języków na różnych poziomach wiedzy. Modyfikacja już dostępna na rynku Busuu Kids App oferuje dostosowana do poziomu dzieci i młodzieży naukę co dodaje jej atutów na tle konkurencji.

  • Aplikacją nie tylko dla dzieci ale również dla dorosłych jest Mind Snack. Jeśli lubisz naukę przez zabawę to jest to aplikacja dla ciebie. Proste, przyjemne z wyglądu i łatwe w obsłudze zadania przypominają grę zręcznościową, czasem na czas. Dzięki wykonywanym ćwiczeniom językowym mimowolnie przyswajamy słownictwo. Co prawda swoim zakresem obejmuje aplikacja podstawy języka to jest to doskonała propozycja na spędzenie czasu z nauką w tle. Niestety jest to odpłatne oprogramowanie, chociaż wersja demo jest za darmo.

Każda z wyżej wymienionych aplikacji ma swój unikalny charakter, który odróżnia ją od innych, można powiedzieć iż są to przedstawiciele swego gatunku, bowiem podobnych do omówionych aplikacji jest wiele programów lepszej i gorszej jakości. Jest to niezwykle rozwojowa branża. Aplikacje tworzą nie tylko pasjonaci, zawodowcy, czasem to właśnie te amatorskie odnoszą największe sukcesy idealnie trafiając w potrzeby uczących się za pomocą telefonu i aktywnie korzystających z oferty aplikacji. Poza aplikacjami stricte do nauki języków wiele aplikacji mobilnych może zostać użytych do nauki. Tak jest z translatorami czy to dostępnymi w Google czy tez profesjonalnymi, opracowanymi na potrzeby tłumaczeń. W nauce pomóc mogą również słowniki online, czy media obcojęzyczne, co za tym idzie aplikacją pomocną w nauce może okazać się odtwarzacz plików video - dodaje Preply, po więcej informacji kliknij tutaj. By podszkolić język warto jest konwersować, poznawać nowych znajomych zza granicy, czemu sprzyjają aplikacje społecznościowe jak Whats App itp. Jako, iż uczyć można się na wiele sposobów, również z pozoru nie służące nauce aplikacje mogą jej być pomocne. Wiele gier online skłania do nauki poprzez polecenia, komendy czy komentarze użytkowników, dzięki czemu aplikacje takie jak Talking Tom mogą być traktowane jako pomoc w nauce języka obcego.


data ostatniej modyfikacji: 2016-04-20 09:16:51
Komentarze
Ostatnie:
7.05.2016 16:09
Dodał(a): ~Roman
Polecam program słówka angielskie na androida https://play.google.com/store/apps/details?id=info.linuxpl.romast.angielski_slowka2 czytanie, pisanie, słuchanie i mówienie
 
Polityka Prywatności