Ciekawe zastosowanie wirtualnej waluty

Rozmaite wirtualne kryptowaluty pojawiają się jak grzyby po deszczu, choć najpopularniejszą z nich – Bitcoin – zachwiało załamanie największej operującej nią giełdy Mt.Gox. Do najnowszych tego typu walut należy Riecoin, zaprojektowana tak, by „kopiący” wirtualne pieniądze znajdywali przy okazji skupiska kolejnych liczb pierwszych.

Podobnie jak w przypadku Bitcoin, „wydobywający” Riecoin zdobywają wirtualne monety za pomocą programu, który rozwiązuje trudny problem matematyczny. Używają odpowiednio oprogramowanych komputerów lub wyspecjalizowanych elektronicznych układów liczących.

Znalezione przy okazji „konstelacje liczb pierwszych” mogą posłużyć do testowania hipotezy Riemanna, która jest jednym z siedmiu Problemów Millenijnych, wyznaczonych przez Clay Mathematics Institute w Providence (USA). Innymi słowy, za udowodnienie tej hipotezy można dostać milion dolarów.

Hipoteza Riemanna dotyczy między innymi właściwości liczb pierwszych (równoważna jest temu, że prawdopodobieństwa, iż dana liczba naturalna ma parzystą bądź nieparzystą liczbę czynników pierwszych, są jednakowe).

Riecoin nie może pomóc w udowodnieniu hipotezy Riemanna, może natomiast ją obalić – jeśli własności znalezionych liczb pierwszych nie będą zgodne z hipotezą.


data ostatniej modyfikacji: 2014-03-02 18:23:36
Komentarze
 
Polityka Prywatności