Przedłużono życie ISS o 4 lata

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) będzie działać co najmniej cztery lata dłużej, niż zakładano, czyli do roku 2024. Stacja może posłużyć jako baza podczas przygotowań do przyszłej, załogowej misji na Marsa - czytamy na stronie NASA.

Budowę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS na orbicie Ziemi rozpoczęto w 1998 r. jako wspólne przedsięwzięcie USA, Rosji, Kanady, Japonii i państw członkowskich Europejskiej Agencji Kosmicznej. Według niedawnych ustaleń stacja miała działać do 2020 r., choć zdaniem wielu inżynierów mogłaby bezpiecznie pracować nawet co najmniej do 2028 r.

Teraz jednak Stany Zjednoczone zdecydowały przedłużyć okres jej eksploatacji do roku 2024. Było to możliwe dzięki zielonemu światłu dla jej finansowania, jakie amerykańska agencja kosmiczna NASA dostała od Białego Domu.

Stacja ISS brana jest pod uwagę jako potencjalna baza podczas przyszłej, załogowej misji na Marsa. Jej dalsze działanie oznacza też kontynuację badań zdrowia ludzi przebywających na orbicie oraz badań dotyczących zmian klimatu czy zachowania kosmicznej plazmy.

Stacja krąży na niskiej orbicie okołoziemskiej na wysokości od 278 (perigeum) do 460 km (apogeum) i wykonuje codziennie 15,7 okrążeń Ziemi. Jest, jak dotychczas, największym obiektem umieszczonym przez człowieka na orbicie okołoziemskiej. Może w niej przebywać jednocześnie do sześciu osób. W sprzyjających warunkach stację można dostrzec gołym okiem.

data ostatniej modyfikacji: 2014-01-10 15:38:24
Komentarze
 
Polityka Prywatności