Być piękną (przystojnym) na wiosnę


Wiosna to okres kiedy każdy, choćby i podświadomie pragnie wyglądać lepiej niż zwykle. Cieplejsza pogoda, coraz dłuższy dzień i jaśniejsze słońce – wszystko to jednak nieuchronnie wyciąga na światło dzienne niedociągnięcia urody na jakie pozwoliliśmy sobie w zimie lub te które bardzo chcemy ukryć. Na wiosnę każdy z nas chce żeby kolor naszej skóry nie przypominał odchodzącej już w zapomnienie zimy, aby nasza postawa i wygląd dobitnie świadczył o tym, że my sami, jak i nasze organizmy jesteśmy gotowi na przyjęcie nowej, bardziej nam przyjaznej pory roku.

           

Nie jesteśmy w swoich problemach sami. Współczesna kosmetyka wychodzi naprzeciw potrzebom swoich konsumentów. Konkurencja wolnego rynku wymusiła na producentach lepsze a tym samym bardziej urozmaicone produkty, dzięki którym lepiej możemy przygotować się na nadejście wiosny.

           

Przede wszystkim warto jest zadbać o skórę. To na niej zima zostawia największe ze wszystkich i najbardziej widoczne spustoszenia. Wysoka temperatura wysusza cerę, w wyniku czego staje się ona chropowata a nawet bolesna. Kobiety stosujące makijaż mogą dodatkowo pogłębić wysuszenie, używając kosmetyków nie dostosowanych do zmian jakie przez okres zimy zaszły na ich twarzy.


O suchą skórę najlepiej zatroszczyć się pod prysznicem. Warto stosować tutaj mleczka nawilżające, codziennie w czasie kąpieli. Najlepiej wybrać te, które zawierają w swoim składzie glicerynę – to właśnie ona gwarantuje skórze odpowiednie nawilżenie.

           

Jeśli chcemy możemy udać się do kosmetyczki na zabieg oczyszczenia cery. Wizyta taka w żadnym wypadku nie jest zarezerwowana dla kobiet, coraz więcej mężczyzn decyduje się spotkanie ze specjalistką aby ulżyć swojej cerze.

„Coraz mniej mężczyzn myśli, że wizyta u kosmetyczki to coś co dotyczy tylko kobiet” mówi Ela, kosmetyczka i wizażystka z Warszawy „ Każdego dnia przychodzi do nas kilku mężczyzn. Nie wstydzą się już tego, że chcą zadbać o własny wygląd. Cera męska jest inna niż u kobiet, bardziej grubsza i bardziej tłusta ale problemy z nią są w zasadzie takie same. Tak samo wymagają dbałości”.


Oczyszczanie twarzy to zabieg raczej czasochłonny, niemniej jednak gwarantuje efekty czystej cery i odświeżonej skóry. Nie jest jednak konieczne aby wykonywany był u kosmetyczki. Zrogowaciały naskórek, nie tylko z twarzy ale i całego ciała, możemy usuwać regularnie sami, stosując jeden z licznych balsamów do peelingu. Kosmetyki z takich serii posiadają liczne właściwości złuszczające, są jednocześnie łagodne, dzięki czemu mogą być stosowane codziennie.

           

Skóra to jednak nie tylko twarz.. Dawno już przestaliśmy wierzyć, że cellulit jest problemem wyłącznie kobiet starszych lub ze znaczną nadwagą.  Dawno przestał  on już być też wyłącznym problemem  płci pięknej, stał się kłopotem każdego dbającego o zdrową skórę człowieka. W obliczu nadchodzącej wiosny potrafi każdemu spędzić sen z powiek. Mało jest kobiet, które w obliczu cellulitu nie przechodziły na drakońską dietę, w nadziei na cudowne odejście problemu. W rzeczywistości, walka z męczącą skórką to jednak coś  więcej niż tylko ograniczenie jedzenia. Koniecznością jest tutaj przede wszystkim zwiększenie aktywności fizycznej jak i pomoc w postaci odpowiednich kosmetyków.

           

Najprostszym sposobem na cellulit jest zimna woda. Dawno już wiadomo, że codzienne polewanie skóry w kierunku dół-góra znacznie wspomaga krążenie krwi oraz poprawia napięcie skóry. Niemniej jednak, aby proces oczyszczania był pełny musi być systematycznie wspomagany poprzez stosowne kosmetyki, w szczególności te posiadające dodatek z olejków owocowych. Kosmetyki zapewniają delikatny masaż, który dzięki swoim właściwościom chemicznie wspomaga zmniejszanie się cellulitu. Regularne stosowanie ich pozwoli na całkowite uwolnienie się od problemu, jednocześnie wzmacniając odporność naszej skóry.

           

Wiosenna pielęgnacja skóry to jednak nie tylko kwestia twarzy. Pielęgnując ciało, często zapominamy o jednej z jego najważniejszych i najbardziej podatnych na zmęczenie części – stopach.

Pielęgnacja stóp jest szczególnie ważna, jako że to właśnie one są najbardziej podatne na urazy i zmęczenie. Wymagają  codziennej, systematycznej pielęgnacji, tak aby mogły zachować estetyczny wygląd ale też i zdrowie.

Pielęgnacja stóp powinna obejmować, oprócz systematycznego mycia, stosowanie kremów zmiękczających naskórek oraz preparatów zapobiegających poceniu. Te ostatnie potrafią skutecznie przeciwdziałać tak popularnym chorobom stóp, takim jak grzybica czy owrzodzenie. Szczególnie ważne jest to przy częstej zmianie temperatur, tak powszechnej w okresie wczesnej wiosny.

           

Co najmniej raz w tygodniu warto jest poświecić swoim stopom trochę więcej czasu. Przede wszystkim warto jest zająć się paznokciami, obciąć je prosto, jednak niezbyt krótko. Warto jest pamiętać aby nie zaokrąglać boków paznokci, sprzyja to ich wrastaniu a tym samym poważnym infekcjom.  Przez kilkanaście minut dobrze jest też moczyć stopy w misce z dodatkiem soli do stóp lub też zwykłej soli kuchennej. Kąpiel dla stóp wzmacnia krążenie i relaksuje. Warto jest stosować tutaj specjalne gąbki do stóp. Pumeksy, które skutecznie usuwają z nich zrogowaciały naskórek i usuwają martwa skórę – świetne siedlisko dla chorób takich jak grzybica. Należy pamiętać, żeby nie obcinać ale odsuwać martwe skórki, ich obcięcie sprzyja zakażeniom. Po kąpieli należy dokładnie osuszyć stopy i wmasować w nie balsam łagodzący. Dobrą pielęgnacją jest też krem zmiękczający lub  - w razie potrzeby – stosowny na pękające pięty. Należy jednak pamiętać, że kremów nie można wcierać między palce, sprzyja to rozwojowi bakterii i grzybicy.

           

Równie ważnym elementem wiosennej pielęgnacji jest odpowiednia kosmetyka dłoni. Podobnie jak i stopy dłonie są wysoce podatne na zmiany temperatury i to właśnie one są najbardziej narażone na kontakt z bakteriami, niszczą je też środki chemiczne, detergenty, którymi każdy z nas posługuje się na co dzień. Kontakt ze środkami chemicznymi potrafi być szczególnie niebezpieczny, jeśli skóra na dłoniach jest sucha a paznokcie mają zbyt krótką długość. Wiele osób cierpi też na syndrom „czerwonych dłoni”, jest to rezultat uczuleń ale też niewłaściwej ich pielęgnacji.

 

„Ludzie rzadko przywiązują odpowiednią wagę do pielęgnacji dłoni” mówi Ela „Mężczyźni często nie chcą lub nie pamiętają o odpowiednich kosmetykach, kobiety nie zawsze wiedzą co używać i często krem do ciała stosują na dłonie. Powinno się pamiętać, że ich pielęgnacja to jeden z najważniejszych zabiegów kosmetycznych ciała”.

 

Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że dłonie starzeją się, często szybciej niż  twarz i ciało. Szczególnie widoczne  jest to właśnie po okresie zimy, kiedy zrogowaciały naskórek zostaje poddany promieniom słonecznym. To właśnie dla ochrony przed słońcem warto pomyśleć jest o zastosowaniu kremu zawierającego filtry anty UV, zablokuje on opalanie dzięki czemu skóra pozostanie bardziej świeża.

O dłoniach należy pamiętać nie tylko wtedy kiedy zauważymy widoczne zmiany czy zniszczenia. Już odpowiednie mycie pozwala im zregenerować i wzmocnić skórę. Należy tutaj pamiętać o odpowiednim suszeniu, zdarza się, że automatyczne maszyny wysuszają skórę, tworząc na niej plamy. Przed nocą warto jest stosować odżywczy krem do rąk, pozwoli to naszym dłoniom odpocząć, wygładzi skórę i rozjaśni jej, często matowy kolor.

           

O zdrowych dłoniach świadczą też ich paznokcie. Oprócz regularnego ich obcinania warto jest stosować lakier bezbarwny z elementami odżywczymi, który wzmocni nasze paznokcie i nada im błyszczący wygląd.

           

Nie ulega wątpliwości, iż minęły już bezpowrotnie czasy kiedy pielęgnacja własnego wyglądu była domeną i obowiązkiem wyłącznie kobiet. Teraz i mężczyźni muszą zastanowić się jak najlepiej wykorzystać dostępne na rynku możliwości. Nowe kosmetyki, stare, przekazywane przez znajomych rady pozwolą nam na bezbolesne pożegnanie za długiej zimy. Kosmetyka ciała stała się koniecznością, przekształciła się w modę, która w dzisiejszych czasach na dobre zagościła już w naszych domach jak i samej kulturze życia.

 

 

 
Polityka Prywatności