Jak zdrowo odżywiać oczy podpowiada ekspert Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok

Strona www: www.nowywzrok.pl
Dział: zdrowie (studentnews)

Oczy to jeden z najważniejszych organów poznawczych, dlatego wymaga odpowiedniej profilaktyki. Niewłaściwe odżywianie, brak ćwiczeń, nadmiar godzin pracy mają znaczący wpływ na jego kondycję. Każda część ciała, aby właściwie funkcjonować potrzebuje odpowiednich warunków i budulców. Ekspert Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok, lekarz Robert Matusik wyjaśnia, jak wpłynąć na właściwą kondycję naszego wzroku.

Objawy problemów ze wzrokiem

Bardzo często lekceważymy pierwsze sygnały naszego organizmu, że coś niedobrego dzieje się z naszym oczami. Pierwszy alarm, którym organizm informuje nas o przemęczeniu jest uczucie ciężkości powiek, wzmożone napięcie oczu czy częste mruganie. Powinniśmy wówczas zastosować krople tzw. sztuczne łzy, nawilżające spojówkę i rogówkę oka. W przypadku zaś zaburzenia widzenia lub widzenia mgły lub mroczków przed oczami należy koniecznie udać się do lekarza okulisty.


Odpowiednia dieta

Aby odpowiednio zadbać o kondycję określonego narządu potrzebna jest wiedza jakie konkretnie produkty powinny znajdować się w naszej diecie. Żeby wzrok funkcjonował prawidłowo szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na produkty zawierające witaminy A, C i E oraz luteinę i cynk. Nasz jadłospis powinien być bogaty również w witaminy z grupy B oraz przeciwutleniacze i kwasy omega – 3.

Brak witamin, a skutki

Witamina A to najbardziej znana z witamin kojarzących się ze wzrokiem. Jej niedobór powoduje duże problemy z widzeniem po zmierzchu (tzw. „kurzą ślepotę”), a długotrwały brak może prowadzić nawet do utraty wzroku.

Witamina B wspomaga pracę oczu, poprawia ostrość widzenia oraz łagodzi objawy zmęczenia. Niedobór witaminy B1 powoduje zaburzenia widzenia, a B2 łzawienie oczu.

Witamina C działa ochronnie, poprawia odżywianie soczewki i eliminuje wolne rodniki.

Witamina E jest najsilniejszym witaminowym przeciwutleniaczem i zapewnia szczelność błon komórkowych oczu. Jej niedobór wyraźnie przyspiesza proces starzenia się.

Cynk jest mikroelementem wpływającym na dobry wzrok i jego pogarszanie się z wiekiem. Jego niedobór może prowadzić do krótkowzroczności.

Luteina działa jak filtr zabezpieczający oczy przed szkodliwymi działaniami promieni UVA i UVB oraz zapobiega zmianom zwyrodnieniowym plamki żółtej oka.

Kwasy omega – 3 pomagają złagodzić objawy zespołu suchego oka oraz obniżają ciśnienie śródgałkowe, dzięki czemu chronią przed jaskrą.

Przeciwutleniaczami poza luteiną są również witaminy A, E i C oraz związki mineralne, m.in. cynk i selen. Chronią one oczy przed działaniem wolnych rodników, które zagrażają uszkodzeniu siatkówki oka prowadząc do utraty ostrości widzenia. Należy pamiętać, że witaminy A, C i E wzajemnie się uzupełniają i wzmacniają swoje działanie.

Właściwe produkty

Aby dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości witaminy A powinniśmy jeść takie produkty jak: ser, mleko, masło, tłuste ryby oraz owoce i warzywa typu papryka, marchew, szpinak, morele czy brzoskwinie. Najwięcej witaminy B znajduje się w ciemnym pieczywie, kaszach oraz różnego rodzaju pestkach i nasionach. Witaminę C możemy znaleźć w warzywach typu brokuły, kapusta, brukselka i szczególnie w owocach cytrusowych. Witamina E dostarczana jest na przykład poprzez migdały, margarynę, kiełki pszenicy, mąkę pełnoziarnistą, owoce dzikiej róży, kwiaty lipy oraz oleje roślinne. Najbogatsze w luteinę są takie warzywa jak: szpinak, kapusta włoska, kiełki zbóż, groszek zielony, brokuły, seler naciowy. Cennym źródłem cynku są produkty zwierzęce oraz ostrygi, grzyby, ryby, drożdże piwne, mięso drobiowym i pełnoziarniste pieczywo. Najwięcej kwasów omega – 3 znajduje się w tłustych rybach jak np.: śledź, makrela, tuńczyk i olejach roślinnych.

Gdy pojawi się już wada

Gdy pojawi się już wada wzroku, współczesna medycyna okulistyczna pozwala na szybkie jej rozpoznanie i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Oprócz standardowych rozwiązań w postaci okularów i soczewek kontaktowych, dostępne są również na rynku innowacyjne metody.

Jedną z nowoczesnych i nieinwazyjnych metod jest ortokorekcja, która polega na modelowaniu kształtu rogówki oka za pomocą najnowszej generacji soczewek ortokeratologicznych zw. OrtoK, podczas snu. Koryguje ona krótkowzroczność i niewielki astygmatyzm - mówi specjalista Optometrii Klinicznej, Piotr Toczołowski z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

W Polsce już od lat dostępne są również metody laserowej korekcji wad wzroku, które wykonuje się między innymi w Centrum Okulistycznym Nowy Wzrok w Warszawie. Polegają na modelowaniu kształtu rogówki za pomocą wiązki lasera. Są to nowoczesne i bardzo precyzyjne zabiegi mikrochirurgiczne korygujące krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm.

dodane przez materiały prasowe


data ostatniej modyfikacji: 2015-04-24 10:39:02


 
Polityka Prywatności