Leczenie raka piersi

Dział: onkologia

Nie powinniśmy odchodzić od tworzenia w Polsce sieci ośrodków onkologicznych zapewniających kompleksowe leczenie raka piersi. Narodowy Fundusz Zdrowia pod koniec kwietnia 2014 r. opracował kryteria organizowania w naszym kraju ośrodków kompleksowego leczenia raka piersi - tzw. Breast Cancer Units i z początkiem maja skierował je do konsultacji społecznych. Jednak 31 lipca 2014 r. w związku z wprowadzeniem od przyszłego roku karty pacjenta onkologicznego i tzw. pakietu kolejkowego, NFZ zmienił zarządzenie w tej sprawie i odstąpił od odrębnego kontraktowania kompleksowego leczenia raka piersi.

Prof. Tadeusz Pieńkowski, który kieruje kliniką onkologii i chirurgii Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku, twierdzi, że bez odrębnego finansowania tych usług medycznych nie będzie możliwe tworzenie Breast Cancer Unit. "Odrębne finansowanie jest najważniejszych warunkiem powstawania tego rodzaju ośrodków" - podkreśla specjalista.

Jego zdaniem, główny kłopot w rozliczeniach z NFZ polega na tym, że obecnie nie dopuszcza się rozliczania wszystkich procedur medycznych zastosowanych w jednym czasie. "Trzeba je przeprowadzić jedne po drugich, podczas kolejnych wizyt, co niepotrzebnie tylko przedłuża diagnostykę i leczenie"

Specjalista przypomniał, że Parlament Europejski postuluje tworzenie w krajach Unii ośrodków zapewniających kompleksowe leczenia raka piersi. Do 2016 r. mają one powstać we wszystkich krajach UE. Jedna taka placówka powinna przypadać na 500-700 tys. mieszkańców danego regionu, co jednocześnie wyrównuje szanse wszystkich chorych na leczenie na najwyższym poziomie.

W Polsce powstała dotąd tylko jedna placówka spełniająca międzynarodowe wymogi ośrodka referencyjnego specjalizującego się w leczeniu raka piersi. W 2010 r. utworzono ją w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii w Szczecinie (jako Centrum Diagnostyki i Terapii Nowotworów Piersi). W październiku 2013 r. uzyskała ona akredytację Międzynarodowego Towarzystwa Senologicznego. W Niemczech powstało już 300 takich certyfikowanych placówek.

Dr Sławomir Mazur, chirurg-onkolog z Centrum Onkologii w Warszawie, powiedział, że kompleksowe ośrodki leczenia raka piersi tworzone są w całej Europie, ponieważ zapewniają najbardziej skuteczne, jak również przyjazne warunki do leczenia i diagnozowania tej choroby. "Rozwiązania organizacyjne podejmowane w raku piersi stają się wręcz modelowe dla całej onkologii".

Według prof. Pieńkowskiego, w onkologii odchodzi się od dużych ośrodków na rzecz mniejszych, specjalizujących się w leczeniu konkretnych nowotworów. Oprócz Breast Cancer Units tworzone są placówki zajmujące się rakiem jelita grubego, tzw. Colon Cancer Units. W takich placówkach, wyspecjalizowanych w leczeniu i diagnostyce poszczególnych nowotworów, chorzy mogą się leczyć najbliżej miejsca zamieszkania.

Gęsta sieć specjalistycznych ośrodków onkologicznych w największym stopniu zapewnia równy dostęp do leczenia wszystkim pacjentom. "W takich placówkach leczenie raka jest również najbardziej efektywne ekonomicznie" - podkreślił prof. Pieńkowski. Dąży się nawet do tego, żeby pacjenci mogli być leczeni w domu. Na przykład we Francji dowozi się im leki. "Oczywiście, jest to możliwe tylko w przypadku niektórych chorych" .

Według prof. Pieńkowskiego, wielu pacjentów onkologicznych bardziej obawia się skomplikowanego systemu opieki medycznej aniżeli samego leczenia, które samo w sobie jest uciążliwe. Dlatego tak ważne jest tworzenie specjalistycznych ośrodków leczenia nowotworów. "Jednym z głównych warunków uzyskania akredytacji Breast Cancer Unit jest zapewnienie przyjaznych dla chorego warunków leczenia oraz podmiotowego traktowania, np. uzgadniania z nim wszystkich etapów leczenia" .

Co roku na raka piersi w Polsce zapada prawie 16 tys. kobiet, spośród których ponad 5 tys. umiera. Według najnowszych danych Eurocare-5, pięcioletnie przeżycie uzyskuje się w naszym kraju u 71,6 proc. pacjentek, podczas gdy średnia europejska to około 82 proc. Światowe doświadczenia dowodzą, że los chorych można poprawić poprzez zmianę organizacji leczenia raka piersi - powiedzieli na konferencji eksperci.

data ostatniej modyfikacji: 2014-10-30 15:35:18


 
Polityka Prywatności