Ciężkie poranki młodych Polaków - 8 na 10 osób przyznaje się do zarywania nocy

Raport TNS „Młodzi Polacy i ich życie na wysokich obrotach”. Dzisiejsi 20-30 latkowie prowadzą szybkie tempo życia. Często łączą różne role np. studenta i pracownika. Nie chcąc rezygnować z przyjemności życia, ograniczają ilość snu na rzecz innych zajęć, pracy, nauki, spotkań ze znajomymi czy podróży. Do tego dochodzi stres i trudności z zasypianiem. W konsekwencji przeważającej większości młodych ludzi w Polsce (84%) zdarza się zarywać noce. Przy czym nieco ponad jednej czwartej (27%) przytrafia się to regularnie. Co w dzisiejszym świecie dla młodych Polaków i ich otoczenia oznacza ich gorsza forma następnego dnia? Na to i inne pytania odpowiedziało badanie TNS „Młodzi Polacy i ich życie na wysokich obrotach” zlecone przez markę Tiger.

Przeważającej większości młodych ludzi w Polsce (84%) zdarzyło się zarwać noc. Przy czym nieco ponad jednej czwartej (27%) przytrafia się to regularnie. Tylko co dziewiąty ankietowany (11%) deklaruje, że nigdy nie miał takiej sytuacji. Najczęstszą przyczyną jest stres i problemy osobiste (42%), trudności z zasypianiem (43%). Na trzecim miejscu znajdują się imprezy i spotkania towarzyskie (32%) i realizacja pasji i zainteresowań - takich jak gry, książki, filmy czy sport (30%). Zaraz za tymi kategoriami pojawia się nadmiar obowiązków w pracy (26%).

Młode kobiety częściej niż młodzi mężczyźni nie przesypiają nocy z powodu: stresu (51% wobec 36%), trudności z zasypianiem (48% wobec 37%), opieki nad małymi dziećmi (30% wobec 14%) oraz nadmiaru obowiązków domowych (27% wobec 15%). Mężczyźni natomiast częściej niż kobiety zarywają noce w związku ze swoimi zainteresowaniami i pasjami (36% wobec 24%).

Młodzi Polacy mają problem nie tylko z długością snu, ale także z jego jakością - 38% młodych (18-34 lata) przyznaje, że niezależnie od długości snu odczuwają zmęczenie po przebudzeniu.[1] Badanie studentów zdaje się ten problem uwiarygadniać. 61% z nich deklaruje, że budzi się z poczuciem, że sen nie przyniósł im odpoczynku.[2] Brak satysfakcji z jakości snu może wynikać z wielu przyczyn takich jak: trudności z zaśnięciem, przebudzenia w nocy, trudności w utrzymywaniu snu. Te przyczyny mogą natomiast wynikać właśnie z tempa życia, nadmiaru obowiązków oraz stresu. Potwierdzają to liczne rankingi, które wskazują, że w Europie jesteśmy liderami pod względem czasu, jaki spędzamy
w pracy. Nie dziwi zatem fakt, ze wśród młodych Polaków (od 18 do 34 lat) wyraźnie dominuje odczucie, że w ostatnich pięciu latach ilość ich wolnego czasu się zmniejszyła (60% wskazań). Według danych GUS, każdy z nas ma średnio 4 godziny i 39 minut czasu wolnego w ciągu doby - czyli czasu niepoświęconego na pracę i dojazdy, zajęcia domowe czy opiekę nad dziećmi.[3] Młodzi zatem są w impasie - z jednej strony niewielka ilość czasu wolnego, z drugiej, chęć prowadzenia ciekawego i towarzyskiego życie poza pracą, studiami i obowiązkami.

Można się zastanawiać czy ponad cztery godziny czasu to dużo czy mało. Z jednej strony to jedna czwarta doby, z drugiej to o połowę mniej niż przeznaczamy na pracę. W tym czasie uda nam się obejrzeć aż lub tylko dwa filmy lub dwa mecze. Podejrzewam jednak, że i tak wiele z czasu wolnego, który uda nam się wygospodarować poświęcamy na "odsypanie" lub nadganianie zaległości z pracy lub domu - komentuje dr Tomasz Sobierajski, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Choć imprezy nie są wskazywane przez respondentów w pierwszej kolejności jako najważniejszy winowajca zarwanych nocy, to jednak zdecydowana większość (64%) młodych ludzi uważa, że czasami warto zrezygnować ze snu, żeby pobawić się na fajnej imprezie. Połowa badanych (52%) deklaruje natomiast, że czasem świadomie zarywa noce, by np. ukończyć pracę czy ważny projekt.

Z dwojga złego wolę, żeby młodzi Polacy spędzali noce na zabawie, a nie na pracy - uważa dr Sobierajski - Takie są prawa młodości, a i młode organizmy też szybciej się regenerują. Poza tym zabawa jest często bardzo twórcza, pozwala nam na odreagowanie stresu, poznanie nowych znajomych, którzy mogą nas zainspirować, pomóc nam w potrzebie, a także zmotywować do działania.

Wiemy już zatem, że przeważającej większości młodych ludzi zdarza się niedosypiać - bądź z powodów niezależnych od siebie (stres, nadmiar obowiązków), bądź z własnej woli (imprezy, rozwijanie pasji, realizowanie hobby, poczucie obowiązku). W tym kontekście pojawia się jednak pytanie, w jaki sposób ich gorsza forma odbija się na ich pracy, studiach czy relacjach z innymi ludźmi.

Im krótsza noc, tym trudniejszy poranek

Każdej młodej osobie zdarza się raz na jakiś czas ograniczać ilość snu na rzecz innych zajęć, pracy, nauki, spotkań ze znajomymi. Warto jednak pamiętać, że mała ilość snu niekorzystnie wpływa na jakość naszej pracy lub nauki. Pojawiają się trudności z koncentracją oraz z zapamiętywaniem. Pogarsza się również jakość relacji z innymi ludźmi, przejawiającej się w obniżonym nastroju, braku entuzjazmu oraz motywacji. Prawie trzy czwarte (72%) badanych przyznało, że po nieprzespanej nocy nie mają na nic siły, 55% respondentów czuje się mniej atrakcyjnie a (60%) zauważa, że bywa podenerwowana lub wręcz agresywna. Jedna trzecia badanych zauważa natomiast, że po nieprzespanej nocy: podejmują złe decyzje (35%), nie mają do siebie zaufania (34%), czy też zdarzało im się zasnąć na zajęciach czy w pracy (33%).

Konsekwencje obniżonej formy mogą się spotęgować, jeśli do objawów niewyspania dojdzie nam jeszcze syndrom dnia następnego, związany ze spożyciem większej ilości alkoholu. Badania TNS wskazują, że Kac nawet w trakcie tygodnia przytrafił się przynajmniej raz nieco ponad połowie młodym, którzy wzięli udział w badaniu. Aby uniknąć przykrych konsekwencji ciężkiego poranka, najwięcej osób wybrało zimny prysznic (46%), sięgnęło po mocną kawę (40%) oraz duże śniadanie (35%) a 24% respondentów ratowało się napojami energetycznymi. Idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji może okazać się funkcjonalny napój energetyczny TIGER Restart wzbogacony kompleksem elektrolitów i witaminą C.



[1] Raport CBOS: "Społeczny zasięg zakłóceń snu", 1996

[2] Barbara Katarzyna Błońska, Joanna Gotlib, "Występowanie zaburzeń snu wśród studentów", 2012

[3] Główny Urząd Statystyczny


data ostatniej modyfikacji: 2014-08-11 09:20:50


 
Polityka Prywatności