Szczęście to zdrowie

Szczęście to zdrowie

Pozytywne emocje i tzw. poczucie szczęścia korzystnie wpływają na zdrowie naszego organizmu, w tym na pracę układu krążenia czy wydzielanie hormonów - dowodzą badania opisane na łamach tygodnika "Proceedings of the National Academy of Sciences".
 

W ostatnich latach nauka dostarcza coraz więcej dowodów na związek między stanem psychicznym człowieka a jego zdrowiem fizycznym. Naukowcy dowodzą m.in., że osoby z obniżonym nastrojem
czy depresją częściej mają chorobę serca i żyją krócej niż osoby radosne. Jednak wiedza na temat procesów biologicznych, które za tym stoją, jest ciągle za mała.

Poszukując wyjaśnienia tej zależności, zespół Andrew Steptoe'a z University College w Londynie przeanalizował codzienne emocje oraz stan zdrowia ponad 200 londyńczyków w wielu średnim.

Okazało się, że u osób, które na co dzień oceniały się raczej jako szczęśliwe i miały pozytywne nastawienie do świata, podstawowe narządy i układy organizmu funkcjonowały lepiej niż u osób mniej zadowolonych z życia. Było to niezależne od płci, wieku, sytuacji społeczno-ekonomicznej, statusu małżeńskiego czy nałogu palenia papierosów.

Po pierwsze, szczęśliwe osoby miały niższy poziom hormonu stresu, kortyzolu, którego nadmierne ilości podnoszą ryzyko nadciśnienia krwi oraz cukrzycy typu II.

Zadowoleni z życia mężczyźni mieli, w ciągu dnia i wieczorami, wolniejszy rytm serca, który świadczy o zdrowszym układzie krążenia. U kobiet nie zaobserwowano podobnej prawidłowości.

Testy wykazały ponadto, że organizm osób pozytywnie nastawionych do życia lepiej reaguje na stres. Pod wpływem napięcia psychicznego u osób mniej zadowolonych z życia znacznie wyraźniej wzrastało we krwi stężenie fibrynogenu, białka, które bierze udział w procesie krzepnięcia krwi i świadczy o procesach zapalnych. Nadmierne ilości fibrynogenu są uważane za zwiastun przyszłych problemów z sercem.

Zdaniem autorów, ich wyniki wskazują, że pozytywne emocje oddziałują korzystnie na stan wielu układów naszego organizmu i w ten sposób mogą mieć wpływ na stan zdrowia.
 
Polityka Prywatności