Student NEWS - nr 31 - okładka
W numerze m.in.
 
Humor dnia
Spotyka się dwóch studentów:
-Gdzie idziesz?
-Na wódkę.
-Dobra, namówiłeś mnie.
.            

Pracuj i podróżuj!

      

Wakacyjne wyjazdy do pracy za granicę łączą w sobie to, co studenci lubią najbardziej: przygodę, pieniądze i możliwość nauki języka obcego, dlatego też, cieszą się tak dużą popularnością. I choć możliwości wyjazdu jest wiele, studenci najchętniej wyjeżdżają w ramach programu „Work & Travel” lub jako Au Pair.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeżeli nie zamierzamy wyjeżdżać na własną rękę, ale skorzystać z oferty agencji, pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie wiarygodności biura. Jak to zrobić?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 13.10.2005 r. wszystkie agencje pośrednictwa pracy za granicą są zobowiązane uzyskać wpis do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia. To, czy działalność danej agencji została zalegalizowana, można sprawdzić na stronie www.praca.gov.pl (link w mapie serwisu „agencje pośrednictwa do pracy za granicą”).

 

Work & travel

Jak sama nazwa wskazuje, ideą programu „Work & Travel” jest zarobienie pieniędzy i zwiedzenie Stnów Zjednoczonych. Celem wyjazdu, przynajmniej z założenia, nie jest, więc ogromny zarobek. – To bardzo dobry sposób na zwiedzenie Stanów i poznanie tamtejszej kultury – mówi Dorota, studentka IV roku SGH. Przyznaje, że na zwiedzanie w innej formie nie byłoby jej stać. Rzeczywistość bywa jednak różna. Dla wielu zarobione w czasie wakacyjnego wyjazdu pieniądze to podreperowanie studenckiego budżetu na cały rok, albo zakup wymarzonego laptopa.

 

Wymagania

Wymagania stawiane kandydatom przez biura różnią się, chociaż program we wszystkich biurach podróży nosi tę samą nazwę. Podstawowym wymaganiem, stawianym przez wszystkie agencje jest ukończenie 18 lat, jednak już górna granica przedziału wiekowego jest różna i wynosi 28-30 lat (niektóre biura w ogóle takiej granicy nie podają); znajomość języka angielskiego na poziomie min. konwersacyjnym lub w stopniu dopasowanym do pracodawcy; posiadanie paszportu ważnego minimum 6 miesięcy od planowanej daty powrotu z USA;

posiadanie statusu studenta studiów: dziennych, wieczorowych, zaocznych, policealnych, podyplomowych, doktoranckich (studia muszą trwać minimum 2 lata) oraz mieć jeszcze co najmniej jeden semestr nauki po powrocie z USA. Mimo tego, że „Work & Travel” uznany jest za program typowo studencki, można znaleźć biura, które wymagają jedynie średniego wykształcenia. Nie otrzymuje się wtedy wizy studenckiej J-1, tylko tymczasową wizę pracowniczą H2B.

 

Z pracodawcą czy bez?

Program „Work & Travel”dostępny jest w dwóch opcjach: z zapewnionym pracodawcą i z własną umową o pracę. W obu przypadkach biuro organizujące wyjazd zapewnia promesę wizową uprawniająca do podjęcia legalnej pracy na terenie USA oraz do otrzymania wizy J1 (wiza studencka). Oferty biur pośredniczących (opcja z pracodawcą) dotyczą najczęściej pracy w parkach rozrywki, hotelach, barach, kasynach, restauracjach, sklepach, jako pomoc domowa, ratownika na besenie. Nie ma możliwości zmiany pracodawcy na miejscu. Którą formę wybrać? – O wiele bardziej opłacalne jest szukanie pracy na własną rękę, np. przez Internet, tak właśnie znalazłam pracę w restauracji – mówi Kasia, studentka III roku SGH. Zdania na ten temat są jednak podzielone. – Wyjazd na własną rękę to spory stres. Pracy szukałam przez trzy tygodnie. Zaklepana na miejscu posada jest jednak dużym komfortem- przyznaje Dorota, która zdążyła już sprawdzić na własnej skórze obie formy wyjazdu.

 

Ile można zarobić?

Zarobki różnią się w zależności od wykonywanej pracy i samego pracodawcy. Średnio wahają się w granicach 6-10 USD za godzinę. Czasami pracownik ma do wyboru niską stawkę np. 2,13 USD za godzinę + napiwki lub stałą stawkę 7 USD za godzinę. Dla wielu studentów pieniądze zarobione w czasie wakacji są na wagę złota, dlatego wielu z nich, oprócz pracy zapewnionej przez biuro, szuka dodatkowej, na własną rękę. –Duży zysk z wyjazdu to mit. Aby zarobić ponad koszty wyjazdu, trzeba najczęściej znaleźć drugą pracę, chyba, że się pracuje w kasynie, gdzie zarobki są najwyższe - mówi Dorota, która pracowała w drukarni i jako kelnerka w restauracji.

 

Nie daj się wpuścić w maliny

Przy wyjeździe, podobnie jak za kierownicą, należy stosować zasadę ograniczonego zaufania. – O wszystko trzeba się dokładnie dopytywać i sprawdzać biuro – mówi Kasia. Koszty wyjazdu w przypadku każdego biura są inne, przed wyborem należy jednak dokładnie sprawdzić, co w koszty zostało wliczone. Podstawowe koszty, które musi ponieść wyjeżdżający to: opłata organizacyjna (395-790 PLN), opłata programowa (1635-4800 PLN), bilet lotniczy (1600-2700 PLN), opłata za wizę (300-410 PLN). Jak widać rozpiętości w cenach są duże. Należy pamiętać o tym, że często niska opłata programowa nie zawiera w sobie opłaty za wizę itd. Ostrożnym trzeba być także przy zakupie biletu lotniczego. – Najlepiej jest kupować bilet samemu – radzi Kasia, której biuro kupiło bilet na dwa dni przed wyjazdem. – Nie jest tajemnicą, że ceny biletów lotniczych rosną wraz ze zbliżającą się datą wylotu. Sama kupiłabym więc bilet dużo wcześniej – dodaje. Ubezpieczeniem zajmuje się biuro i jest ono zwykle zależne od warunków proponowanych przez pracodawcę. Pozostałe koszty, z którymi należy się liczyć, i których powyższe opłaty nie zawierają to zakwaterowanie (150-400 USD miesięcznie), dojazd do miejsca pracy (ok. 35 USD miesięcznie) i wyżywienie (150-200 USD miesięcznie).

 

Odzyskać podatek

Wszystkim osobom, które legalnie pracowały na Zachodzie, i za które pracodawca odprowadzał zaliczki na podatek, przysługuje zwrot nadpłaty podatku. Większość biur organizujących wyjazdy do pracy za granicę współpracuje z firmami doradztwa podatkowego, które zajmują się odzyskiwaniem podatku. Dokładne informacje i procedury odzyskiwania podatku znajdziecie na stronie www.studentnews.pl , link „praca i nauka za granicą”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Strony internetowe z ofertami mieszkań w USA

www.rent.net

www.campus-lodging.com

www.studenthousing.org

 

 

Strony internetowe z ofertami pracy:

 

 Summer Jobs - http://www.summerjobs.com

 Cool Works - http://www.coolworks.com

 CareerPlanit - http://www.careerplanit.com

 

 JobWeb - http://www.jobweb.com

 Job Search Engine - http://www.job-search-engine.com

 Hot Jobs - http://www.hotjobs.com

 Brassring - http://www.brassring.com/jobsearch

 Job Search Directory - http://www.job-search-directory.com

 Portal Profesjonalny - http://www.2p.pl

 Overseasjobs- http://www.overseasjobs.com

 4work - http://www.4work.com

 Monster Jobs - http://www.monster.com

 Interbiznet - http://www.interbiznet.com/hunt

 Jobs Mart - http://www.jobsmart.com

 Career Mart - http://www.careermart.com

 Career Mosaic- http://careermosaic.com

 Job Hunt- http://www.job-hunt.org

 The Riley Guide - http://www.rileyguide.com

 Petersonshttp://www.petersons.com/summerop/nogsj.html

 Seasonal Jobs - http://www.seasonaljobs.net

 Intern Jobs - http://www.internjobs.com

 Idealist - http://www.idealist.org

 Picking Jobs - http://www.pickingjobs.com

 Xanterra - http://www.xanterra.com

 J1 Jobs - http://www.j1jobs.com

 Ad Post- http://www.adpost.com

 

Adresy niektórych biur oferujących legalne wyjazdy do pracy za granicę:

http://www.guide.org.pl

http://www.worktravel.pl

http://www.almatur.pl

http://www.stany.pl

http://www.studentadventure.pl

http://guliwer.com

 

Au pair

Drugą najczęściej wybieraną formą wyjazdu wakacyjnego, pozwalającego na naukę języka obcego i zarobek, jest wyjazd w formie opiekunki do dzieci. –Taki wyjazd polecam każdemu, kto nie ma problemów w kontaktach z dziećmi – mówi Justyna, która wyjechała jako Au Pair do Niemiec. Czym należy kierować się przy wyborze agencji? Aby wyjazd był legalny i bezpieczny należy sprwadzić, czy agencja jest członkiem IAPA -International Au Pair Association (więcej o IAPA na stronie www.iapa.org) i czy posiada koncesję Ministra Pracy na pośrednictwo pracy za granicą (podobnie jak wyżej można to sprawdzić wchodząc na stronę www.praca.gov.pl). Najwięcej wyjazdów oferowanych przez agencje, obejmuje wyjazdy 10-12 miesięczne, maksymalny okres pobytu to 24 miesiące. Możliwe są również wyjazdy wakacyjne 2-4 miesięczne, jednak jest ich znacznie mniej, a więc trzeba wykazać się bardzo dobrą znajomością języka i zainteresować się wyjazdem z półrocznym wyprzedzeniem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kto może zostać au pair?

Wymagania stawiane przez firmy (i rodziny) różnią się, w zależności od wybranego kraju. Różnice te są jednak niewielkie. Program ten, skierowany jest wyłącznie do młodych osób z przedziału 18-30 lat (Niemcy, Holandia 18-25, Wielka Brytania, USA 18-27, Francja 18-30 lat). Przede wszystkim wymagana jest znajomość języka danego kraju w stopniu komunikatywnym (chociaż przy wyjeździe do Francji i Holandii wymagana jest tylko dobra znajomość angielskiego), doświadczenie w opiece nad dziećmi (referencje poświadczające doświadczenie w bezpośredniej opiece nad dziećmi, pracy na koloniach, w instytucjach edukacyjnych), ukończenie szkoły średniej, bycie niekaranym i uwaga: preferowane osoby z prawem jazdy (przy wyjeździe do USA wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy). Ponadto, osoba wyjeżdżająca do Wielkiej Brytanii i Holandii musi być niepaląca, niezamężna i bezdzietna.

 

Co nas tam czeka – warunki pobytu

„O przeżycie” osoba wyjeżdżająca nie musi się martwić, ponieważ rodzina gwarantuje jej zakwaterowanie (własny pokój) oraz wyżywienie, dojazd do szkoły językowej (o ile wyjazd przewiduje taki kurs. W przypadku wyjazdów 10-12 miesięcznych Au Pair mają obowiązek uczęszczania na kurs językowy, natomiast w przypadku wyjazdów wakacyjnych zależy to od naszych chęci i „dogadania się z rodziną”). Każda Au Pair dostaje od rodziny kieszonkowe (w Wielkiej Brytanii w wysokości min. 55 GBF tygodniowo, w USA 560 USD miesięcznie, a w krajach Europy Zachodniej stawka ta waha się w granicach 200-300 EURO miesięcznie). Przy wyjazdach rocznych opiekunce przysługuje płatny, 2-tygodniowy urlop. –Wyjazd dał mi bardzo dużo, szczególnie, jeżeli chodzi o naukę niemieckiego, nie należy jednak nastawiać się na duży zarobek – twierdzi Justyna. Przyznaje także, że wyjazd daje możliwość prawdziwego poznania kultury i zwyczajów kraju, bo mieszkając z rodziną poznaje się wszystko „od środka”.

 

…i obowiązki

Jak na Au Pair przystało, głównym jej obowiązkiem jest oczywiście opieka nad dziećmi, czyli zabawa, karmienie, odprowadzanie do szkoły, pomoc w odrabianiu lekcji i kąpiel, oraz 2-3 wieczory w tygodniu babysitting. Oprócz tego, zobowiązana jest również do pomocy w lekkich pracach domowych (prasowanie, odkurzanie). Wszystkie te obowiązki (dokładniej ustalone z rodziną) obejmują 30 godzin tygodniowo. – Wszystko zależy od tego, na jaką rodzinę się trafi. Ja zaprzyjaźniłam się z „moją rodziną” i praktycznie spędzałam z nią cały czas, trudno, więc było tak naprawdę określić godziny mojej pracy – mówi Justyna.

 

Koszty

Całkowita opłata za znalezienie rodziny i pomoc przy zorganizowaniu wyjazdu wynosi ok. 750-850 PLN. Opłata nie obejmuje kosztu dojazdu do rodziny (wyjątkiem są rodziny holenderskie, które zwracają opiekunkom koszty podróży). Większość agencji w spisie kosztów niewliczonych w cenę wyjazdu umieszcza koszt wyrobienia karty np. EURO<26: 60 PLN. Jak się jednak okazuje, Au Pair nie ma obowiązku zakupu takiej karty. Każda opiekunka ma zagwarantowaną opiekę medyczną, natomiast karta ma być ubezpieczeniem od wypadków i podstawą do wypłacenia ewentualnego odszkodowania.

 

Festina lente – czyli studencie spiesz się powoli!

O wyjeździe wakacyjnym należy pomyśleć znacznie wcześniej, nie należy jednak spieszyć się z wyborem agencji, a warunki umowy przestudiować dokładnie. Jedni korzystają na tym, że wiedzą, a drudzy na tym, że inni nie wiedzą. – Wyjazd do pracy za granicę to przede wszystkim ciekawe doświadczenie. Spotyka się różnych ludzi, różnych pracodawców, dlatego trzeba być ostrożnym. Można powiedzieć, że taki wyjazd do ekspresowa szkoła życia. – podsumowuje swoje dwa wyjazdy Dorota. Wniosek jest więc jeden: samemu, z przyjaciółmi, na własną rękę, czy z agencją, bez względu na formę, należy pamiętać o jednym – nikt o nas nie zadba, jeśli nie zrobimy tego my sami.

 

 

 

Wymagane dokumenty:

Ogólna ankieta

List do rodziny

Referencje od 2 niespokrewnionych z kandydatką osób

2 „Uśmiechnięte” zdjęcia formatu paszportowego

Photo album: 3-4 kolorowe i „uśmiechnięte” zdjęcia z dziećmi, własną rodziną

Zaświadczenie lekarskie

Świadectwo ukończenia szkoły

Ksero prawa jazdy (jeśli się posiada)

Ksero paszportu (strona ze zdjęciem)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Agencje działające w polsce, będące członkami IAPA:

Au Pair ANYA

Au Pair International PL s.c.

Biuro Informacyino-Szkoleniowe ESPA

Biuro Rodzina

Cultural Care Au Pair (PL)

Furnel Travel International

GUIDE

JDJ Bachalski Sp. z o. o.

Miedzynarodowy Au Pair Serwis MAPS

Prowork/Gawo

Youth Travel Polska

 

Karty gwarantujące ubezpieczenie:

Nazwa               Koszt / Ubezpieczyciel        Ważna na terenie

ISIC                    65 PLN PZU S.A.                całego świata

IYTC                   60 PLN PZU S.A.                całego świata

EURO<26              60 PLN SIGNAL IDUNA         całego świata

EURO<26 SPORT    80 PLN SIGNAL IDUNA         całego świata

 

                                                                               

Małgorzata Jaroszewicz